چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401
خانه » سلامت » تغذیه سالم » کلسترول بالا را تحت کنترل خود بگیرید

کلسترول بالا را تحت کنترل خود بگیرید

کلسترول به تازگی شهرت بدی یافته است، اما در واقع برای روند کارکرد حياتى بدن نظیر تولید هورمون ها و عایق بندی نوک عصب ها به میزان مشخصی از آن نیازمندیم . کلسترول مورد نیاز از طریق خوراکی های چربی که میخوریم در کبد تولید می شود، مشکل میزان بیش از حد چربی آن در خون است که باعث مسدود شدن شریان ها و وقوع سکتهٔ قلبی و مغزی میگردد.

 

آگاهی علمی در مورد کلسترول بالا :

 

 

کلستِرول به صورت لیپوپروتئین کم غلظت (LDL) و پر غلظت ” (HDL) در خون حرکت می کنند و این میزان کم غلظت (LDL) است که جزو اخبار ناخوشایند محسوب می شود. وقتی خوراکی های چرب می خوریم، نوعی چربی در خون به وجود میآید که  تریگلیسیرید خوانده می شود و ظاهراً میزان زیاد آن باعث مشکلات قلبی می گردد. اطلاع میزان کلسترول فقط از طریق آزمایش خون ممکن است و مقدار مجاز آن ۵ میکروگرم در یک لیتر خون است. در بریتانیا از هر سه بزرگسال دو نفر میزان کلسترول بالاتری از این حد دارند که هشدار دهنده است.
به گزارش پارسی وان زمانی که علائم مسدود شدن رگها یا رسوب چربی در دیوارهٔ داخلی سرخرگها بروز نکند، شخص متوجه مشکل نخواهد شد که از جملهٔ این مشکلات درد قفسه سینه، درد پاها به هنگام ورزش، لخته شدن خون و پارگی مویرگها یا سکته های خفیف و شدید مغزی و قلبی است کلستِرول بالا میتواند ژنتیکی باشد و اگر آن را به ارث برده باشید، احتمالا در اطراف عنبیهٔ چشم حلقه ای سفید دارید یا شاید بر روی پوست پلکهایتان لکه های چربی ست.

 
روش زندگی اهمیت ویژه ای در حفظ میزان مناسب کلستِرول دارد. رژیم غذایی حاوی چربیهای اشباع شدهٔ زیاد، بی تحرکی و ورزش نکردن به اندازهٔ کافی، اضافه وزن و پاده نوشی بیش از حد، احتمال خطر را افزایش می دهند. هر چه سن بالاتر می رود خطر افزایش میزان کلسترول هم بیشتر می شود. به نظر میرسد میزان کلسترول در میان هندیها، پاکستانی ها و مردم کشورهای بنگلادش و سریلانکا بالاتر است.
پیشگیری به مراتب بهتر از درمان است. اگر فامیل نزدیکی دارید که دچار نوعی بیماری مربوط به کلسترول است، باید به دقت مراقب خود باشید. چنانچه معلوم شود میزان کلسترولتان بالا است، احتمالا داروهای خاصی تجویز می شود یا به شما میگویند که روزانه مقدار مشخصی آسپرین مصرف کنید. با این همه، مصرف هر نوع دارویی باید همراه با تعدیل روش زندگی باشد. نوعی رژیم غذایی جدید به نتایج فوق العاده ای رسیده و میزان کلسترول مضر را تا بیست و پنج درصد کاهش داده است. در مورد این رژیم غذایی میتوان از پزشک و یا سایت مخصوص آن ” با خبر شد. فهرست بعضی از قواعد کلی آن در اینجا نوشته شده است که میتوانید استفاده نمایید، اما پیش از شروع با پزشک خود مشورت نمایید تا مبادا بنا به دلایلی مناسبب شما نباشد.

 

 

 

خوردنیهای مفیدبرای درمان کلسترول بالا :

 

 

 

از میوه ها و سبزیهایی که سرشار از فیبر هستند، استفاده کنید. اگر میزان کلستِرول خونتان بالا است روزانه از خوراکی هایی استفاده نمایید که ۲ تا ۳ گرم استانول و استرول گیاهی دارند، مثل ماست رقیق یا انواع پنیر که مانع جذب کلسترول در روده می شوند. این گونه خوراکیها کلسترول مضر را ده تا پانزده درصد کاهش می دهند. روزانه ۳۰ گرم (حدود ۲۳ عدد) بادام بخورید. همه نوع آجیل خوب است، اما بادام به دلیل میزان زیاد ویتامین E و همچنین کاستن مقدار، خاصی از پروتئین تولید کنندهٔ کلسترول LDL، بهترین است. هر روز ۲۰ گرم فیبر حل شدنی مصرف نمایید که در انواع جو، لوبیا، حبوبات و سیب وجود دارد. مقدار مورد نیاز دو وعده، مثلاً جو یا سیب در هلیم صبحانه و انواع حبوبات در ناهار و شام است. فیبر موجود در این گونه خوراکیها مقداری از کلسترول را در دستگاه .گوارش نگاه می دارد و پیش از جذب شدن خارج می کند روزانه ۵۰ گرم سویا مصرف کنید که یک پیمانه شیر سویا معادل ۲۰۰ گرم است و می توان ماست سویا، انواع لوبیای سویا و دیگر فراوردههای آن را نیز مصرف نمود.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *