خانه » سلامت » تغذیه سالم » در مورد بیماری خونی ایدز بیشتر بدانیم

در مورد بیماری خونی ایدز بیشتر بدانیم

امروزه اغلب مردم ویروس ایدز (نقص ایمنی انسان :HIV) را می شناسند و میدانند که از طریق خون و آمیزش جنسی شخص مبتلا سرایت می کند. معمولترین راههای سرایت از طریق رابطهٔ جنسی حفاظت نشده و سوزن تزریقی معتادان است. خبر مبتلا شدن هر کسی به این بیماری ویران کننده است، هر چند امروزه دیگر معنای آن مرگ حتمی که در ابتدا و در دههٔ ۱۹۸۰ بود، نیست. در عوض ایدز بیماری اغلب طولانی ای است که نیاز به برنامه ریزی دقیق دارد و اگر کسی پیش از ابتلا به آن به طو خاص مراقب سلامتی خود نبوده، اکنون باید باشد.

 

 

آگاهی علمی در مورد ایدز :

 

 

ویروس ایدز ساز و کار بدن که به طور طبیعی با عفونت مبارزه می کند را از کار می اندازد و شخص مستعد ابتلا به انواع امراض عجیب و غریبی می شود که اگر دستگاه ایمنی اش ضعیف نشده بود، احتمال ان ابدا وجود نداشت. ایدز با ازمایش خون تشخیص داده میشود. با وجود این، پس از ابتلا شش هفته طول میکشد تا ویروس آشکار و نتیجهٔ مثبت دهد، بنابراین چنانچه احتمال خطر باشد، آزمایش خون دو ماه بعد نیز تمدید می گردد. پس از تشخیص بیماری، شخص دارو درمانی می شود که معمولاً مخلوطی از انواع داروها است. در این مرحله به طور مرتب آزمایش خون انجام می گیرد تا سلولها (گلبولهای سفید خون) که با عفونت مبارزه می کنند، شمارش شوند و همچنین بار ویروسی که نشان دهندهٔ میزان ویروس ایدز در جریان خون است، مشخص گردد. چنانچه شمارش گلبولها ” کمتر از ۵۰۰ باشد، نوعی دارو درمانی انجام می گیرد که مخلوطی از سه یا چهار نوع دارو و بعضی از عوارض جانبی آن جذب ناقص مواد مغذی در روده است. به همین دلیل باید تا حد ممکن مجموعه ای از انواع مواد غذایی گیاهی و آنتی اکسیدان مصرف نمود. احتمال دارد که شخص مستعد، مبتلا به اختلالی” در سوختوساز چربی بدن شود که منجر به ایجاد چربی در شاهرگها میگردد و باید از همهٔ توصیه های معمول برای سلامت قلب – مثل رژیم غذایی مدیترانهای، مصرف زیاد اسیدهای چرب امگا۳ و استفادهٔ اندک از چربی اشباع شده پیروی نمود.

 

 

پارسی وان :پس از تشخیص بیماری و به منظور جلوگیری از وخیم تر شدن ان که می تواند شخص را مستعد ابتلا به هر نوع عفونتی نماید، باید تا حد ممکن زندگی سالمی داشت. افراد مبتلا به ایدز بیشتر از دیگران کالری میسوزانند و باید تلاش زیادی کنند تا وزن متعادلی داشته باشند که غذاخوردن به دفعات و به میزان اندک مؤثر است. فرد مبتلا به ایدز اگر پیش تر اشپزی نمی کرده است، حالا باید کتاب آشپزی تهیه کند و شروع به پخت غذاهای تازه و سالمی نماید که با ترکیبات طبیعی و بدون افزودنیهای مصنوعی و مواد نگاه دارنده تهیه شده باشد.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *