خانه » روانشناسی » برای زندگی بهتر » رابطه ی بین روان انسان و سیستم ایمنی بدن او

رابطه ی بین روان انسان و سیستم ایمنی بدن او

برای اینکه سيستم ايمنې بدن ، وظیفه خود را به بهترین شیوه انجام دهد، باید به طور مدام و دقیق، توان تشخیص دوست را (اعضای بدن) از دشمن (عوامل مهاجم) دارا باشد، در این صورت، با مصون ماندن اندام های بدن از خطر، عوامل مهاجم به سرعت، نافعالی و از هم پاشیده شده و از بدن دفع می شوند. بنابراین میتوان با احتیاط نتیجه گیری کرد که عواملی نمی توانند موجب بیماری باشند، وقتی سیستم ایمنی بدن سالم باشد. بیماریها آن چنان نمیتوانند در بدن بیماری زایی ایجاد کنند ولی وقتی سیستم ایمنی بدن ناتوان باشد، بدن تحت فشارهای روانی پی در پی و مداوم توان بیماری زایی آن فزونی پیدا می کند .

 

 

چگونگی تأثیر روان بر انواع بیماری های بدن و سیسیتم ایمنی بدن :

 

 

۱- روان و بیماریهای قلبی: عوامل درونی که در بیماری های قلبی، بیش از  سایر عوامل دیگر موثر هستند عبارتند از: خشم، نفرت، دشمنی، فقر اجتماعی و خانوادگی و کشمکش در کار .شواهدی موجود است که میتوان با کاهش دشمنی و خشم، روابط اجتماعی و خانوادگی را بهبود بخشید و با درک بهتر، ارتباط روان و قلب، بتوان از ایجاد آثار سوء فشار روانی بر قلب جلوگیری کرد.

 

 

۲- تاثیر فقر اجتماعی بر بیماری های قلبی: فقر اجتماعی، به معنی محدودیت در روابط انسانها است. هر اندازه رابطه ی شخص با خانواده و اطرافیان کمتر باشد، طبعاً با فقر اجتماعی بیشتری روبرو است. رابطه ی شخص با شبکه ی اجتماعی خود، نه تنها از دیدگاه کمی اهمیت دارد، بلکه  کیفیت این روابط و تماس ها نیز بی اندازه مهم است. اگر چه داشتن خانواده ی شلوغ و دوستان بسیار، لازم است، ولی کافی نیست. چون ژرفای روابط خانوادگی و دوستان است که میتواند مفید و سودمند باشد. هر اندازه شخصی با افراد خانواده خود نزدیک تر باشد و بتواند رازهای درونی خود را با آسودگی خاطر برای آنان بازگو کند، بی گمان، از فشار روانی کم می شود و از اطمینان خاطر بیشتری برخوردار است. مطالعات بسیاری اثبات کرده است که بیماریهای قلبی به ویژه بسته بودن رگ های کرونر و مرگ ناشی از انها در میان افرادی که در تنگنای فقر اجتماعی به سر میبرند، فراوان است. افزایش تراوش ادرنالین در دراز مدت، نه تنها موجب افزایش فشار خون می شود، بلکه بر ویژگی انعقاد خون نیز میافزاید. افزون بر این فشار روانی مزمن، ممکن است به افزایش سطح کلسترول و دیگر چربی های مضر خون بینجامد و زمینه ای برای ته نشینی این مواد، به صورت هایی در دیواره ی رگهای کرونر قلب شود.

 

 

به گزارش پارسی وان افراد خشمگین، هنگام رویارویی با دشواری ها، توان کمتری در فعال سازی سیستم پاراسمپاتیک خود دارند و در نتیجه رهایی از حالت بسیجی به وجود امده به وسیله فشار روانی به کندی و در دراز مدت عملی می شود. افراد خشمگین بیش از افراد عادی در معرضں عوامل خطرزای دیگری نیز قرار می گیرند که همه ی آنها به گونه ای مستقیم، اثر بدی بر کار قلب و رگهای آن خواهند داشت.

 

 

این عوامل خطرزا عبارتند از:

 

 

الف – پر خوری و چاقی

ب – اعتیاد به دخانیات و الکل

ج – ازدیاد سطح خونی کلسترول

د- کمبود سطح خونی کلسترول

خوب اگر بخواهیم مجموعه ی عبارات

 

میتوان گفت که ویژگیهای ناشی از کمبود سروتونین در مغز باشد. چون در مواردی که سروتونین مغز، دچار نارسایی باشد، نشانه هایی هم چون پرکاری سیستم ادرنالین و کم کاری سیستم پاراسمپاتیک، پرخوری، پرنوشی و تمایل به مصرف نیکوتین، دیده میشود. اگر این نتیجه گیری درست باشد، داروهایی که سیستم سروتونین مغز را تقویت می کنند، باید اثر تسکین دهنده  رگها داشته باشد.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *