خانه » سلامت » تغذیه سالم » خواص دارویی و درمانی میوه ی پرتغال و نارنج

خواص دارویی و درمانی میوه ی پرتغال و نارنج

میوهٔ پرتغال ، یا به عبارت ساده تر پوست پرتغال، دارای یک مادهٔ تلخ و مقوی است، اشتها را تحریک می کند، عمل گوارش را آسان میسازد و اعمال کبد را تقویت می کند.

با ما در این مقاله از پارسی وان همراه باشید.

 

 

نسخه های نارنج

 

 

پرتغال معالجهٔ کم اشتهایی با پوست نارنج :

 

 

 

سی گرم پوست نارنج را که خشک شده باشد تکه تکه کنید و در یک لیتر بیست دقیقه بگذارید دم بکشد و صاف کرده و با عسل یا شکر شیرین کنید و قبل از هر غذا یک فنجان بنوشید.
جوشاندهٔ پوست نارنج خیلی زود بی اشتهایی را درمان می کند. به جای نارنج می توانید بیست گرم برگ پرتِغال را که خشک شده باشد در یک لیتر آب جوش بریزید و پانزده تا بیست دقیقه آن را دم کنید، بعد صاف کرده و با عسل شیرین سازید و هر روز دو تا سه فنجان از آن را برای رفع بی اشتهایی قبل از غذا بنوشید. معالجهٔ قولنج با گل پرتغال یا بهار نارنج یک لیتر آب جوشی را روی ده تا چهل گرم گل پرتغال خشک یا بهار نارنج بریزید و دوازده دقیقه بگذارید دم بکشد، بعد آن را صاف کنید و با شکر یا عسل شیرین کنید و هر روز دو تا سه فنجان از آن را بنوشید.

 

 

درمان قولنج با دم کردهٔ گل پرتغال یا بهار نارنج :

 

 

دم کرده ی پرتِغال برای قولنج بویژه قولنج هایی که منشا عصبی دارد بسیار مفید است.

 

معالجهٔ دل درد با برگ پرتغال یا پوست نارنج:

 

 

دم کردهٔ گل پرتِغال یا بهار نارنج عمل گوارش غذا را آسان میسازد و درد دل را تسکین می دهد. برای تهیهٔ دم کردهٔ گل پرتغال باید سی گرم پوست نارنج را که خشک شده باشد تکه تکه کنید و در یک لیتر آب جوش بریزید و ظرف محتوای آن را پنج دقیقه روی آتش بگذارید تا بجوشد، و بعد آتش را خاموش کنید تا بیست دقیقه دم بکشد، سپس آن را صاف کنید و قبل از غذا یک فنجان از آن را بنوشید. به جای پوست نارنج می توانید بیست گرم برگ پرتغال را که خشک شده باشد در یک لیتر آب جوش پانزده تا بیست دقیقه دم کنید، بعد صاف کرده و با شکر یا عسل شیرین کنید و هر روز دو تا سه فنجان از آن را قبل از غذا بنوشید .

 

 

معالجهٔ تب با دم کردهٔ پوست نارنج :

 

 

وقتی حالت تب به شما دست میدهد دم کردهٔ پوست نارنج به ترتیبی که در مورد درمان بی اشتهایی شرح دادیم به شما کمک خواهد کرد تا تب شما قطع شود. در هنگام تب مصرف آب پرتغال نیز تجویز می شود.

 

دوای بی خوابی از پرتغال :

 

 

اگر دچار بی خوابی شده اید، دم کردهٔ برگ پرتِغال که با یک یا دو قاشق عرق بهار نارنج مخلوط شده باشد قبل از خواب مصرف کنید؛ بدون شک بلای بی خوابی برطرف شده و شما به خواب آرام و راحتی فرو خواهید.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.