چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401
خانه » سلامت » بیماری ها » علت ایجاد انواع کمر درد در افراد چیست

علت ایجاد انواع کمر درد در افراد چیست

در این مطلب از سایت پارسی۱ برای شما از عوامل ایجاد کمر درد و علایم کمر درد صحبت میکنیم …با ما همراه باشید

 

 

علت ایجاد کمردرد چیست:

کمر درد تقریبا به اندازهٔ سرماخوردگی مردم را از کارکردن و پرداختن به فعالیتها باز می دارد و باعث ناراحتی و گاهی حتی درد شدید می شود.

 

تأسف بار اینکه اغلب موارد کمر درد قابل پیشگیری است. البته کمر درد انواع مختلفی دارد.

 

برخی افراد به صورت گه گاهی پس از کار سنگین در باغچهٔ حیاط منزل دچار کمردرد می شوند، برخی زنان هر ماه به هنگام قاعدگی دچار کمردرد می شوند و برخی دیگر نیز پس از یک روز رانندگی دچار کمردرد می شوند. این موارد کمردرد علل مشخصی دارند.

 

. معمولا مختصری استراحت، یک قرص آسپیرین یا مسکن دیگر و یک کیسهٔ آبگرم می کنند، افرادی هستند که به کمر درد شدید و مزمن دچارند.

 

به عبارتی این افراد بیشتر مواقع ناراحتی ندارند اما گاهی ناگهان دچار کمر درد می شوند. ممکن است تحت استرس خاصی باشند، یا هنگام سوار شدن به اتومبیل حرکت نادرستی انجام داده باشند. گاهی میتوانند به یک حادثهٔ مشخص که باعث ایجاد درد شده است، اشاره کنند

 

اما اغلب قادر به چنین کاری نیستند. گاهی درد ایجاد شده به قدری شدید است که شخصی مجبور است به بستر برود. گاهی درد یک روز طول میکشد، گاه چند هفته و گاهی یک تا دو ماه. قبل از آنکه بیش از این راجع به این بیماری صحبت کنیم، باید بگوییم که اگر به درد شدید مبتلا هستید، دردی که بیش از چند روز طول بکشد، یا ضعف یا گزگز و سوزشی در ساقها یا پاها احساس می کنید، باید به پزشک مراجعه کنید.

 

مشکلات کمری که بر اثر ناهنجاریهای مادرزادی یا صدمات شدید ایجاد شده اند به مراقبت پزشک نیازمندند. اما در صورتیکه به طور گه گاهی یا حتی منظم دچار درد عمومی می شوید، احتمالا می توانید با رعایت چند قانون اساسی و اتخاذ یک برنامهٔ ورزشی ساده، خود را از شر این درد خلاص کنید.

 

 

به تجربه دریافته اند که یکی از بزرگترین دشواریها در مهار کمر درد ، متقاعد کردن بیمار به این نکته است که اقدامات ساده در صورتی که بطور مدام رعایت گردد، واقعا مؤثر و کارساز هستند. ستون فقرات، دستگاهی است که با ظرافت تنظیم شده است و فعالیت صحیح آن بستگی به سیستم پیچیده ای از عضلات، رباطها و استخوانها دارد.

 

در مجموعمی توان گفت که ستون فقرات مجموعهای شامل بیش از سی استخوان است که نظیر قرقره هایی که در یک ردیف قرار گرفته اند، آرایش یافته اند.

 

هر مهره (استخوان قرقرهای) با یک بالشتک اسفنجی بنام دیسک که به عنوان ضربه گیر عمل می کند، از دیگری جدا شده است. اصطلاح «دیسک در رفته» گمراه کننده است؛ دیسک هرگز درنمی رود بلکه گاهی به سمت بیرون برآمدگی پیدا می کند روی عصبی در ستون فقرات فشار وارد می کند و باعث درد می شود.

 

اغلب موارد درد در ناحیهٔ پایین کمر بر اثر رگ به رگ شدن و پیچش عضلات، رباطها و زردپیها ایجاد می شود. آسیب دیسک که کمتر شایع است ممکن است عارضهای جدی تر باشد. گاهی ممکن است عضلاتی که کمر را احاطه می کنند دچار انقباض (اسپاسم) شوند و کمر آسیب دیده را به طور مؤثری بی حرکت نگه دارند (این در واقع راه طبیعی پیشگیری از حرکات اضافی کمر آسیب دیده است) اما همین انقباضات ممکن است بسیار دردناک باشند.

 

دردی که به پائین و به سمت پاها انتشار مییابد به «سیاتیک» موسوم است و بر اثر تحریک عصب سیاتیک ایجاد می شود که معمولاً ناشی از فشار وارد شده از دیسک است. برای ارزیابی مشکل خود به پزشک مراجعه کنید. فقط به خاطر داشته باشید که درمانهای طبیعی به اندازهٔ دارو یا جراحی مؤثر خواهند بود

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *