خانه » سلامت » بیماری ها » کنترل و درمان پیر چشمی با ویتامین آ

کنترل و درمان پیر چشمی با ویتامین آ

در این مقاله از سایت پارسی۱ در مورد یکی از مشکلات چشم به نام پیر چشمی صحبت میکنیم..از علایم پیر چشمی و درمان پیر چشمی می گوییم ..با ما همراه باشید :

 

 

پیر چشمی چیست :

 

پیر چشمی تغییری است که با افزایش سن در انعطاف پذیری چشم بروز می کند. در جوانی، عدسی چشم قادر است به راحتی بر روی اشیاء دور دست تمرکز کند و سپس به سرعت شکلی گردتر به خود بگیرد تا بر اشیاء نزدیک تمرکز کند.

 

وقتی پا به سن می گذاریم، عضلاتی که عدسی چشم را میکشند کماکان به خوبی کار می کنند، اما خود عدسی، نظیر اغلب اجزاء بدن، انعطاف پذیری کمتری دارد. برای جبران این نقیصه، کم کم نوشته ها یا کارهای دستی نزدیک را دورتر می بریم تا بتوانیم به وضوح انها را ببینیم.

 

هنگامی که دیگر نتوانستید برای خواندن نوشته ای، دست خود را دورتر ببرید، زمان آن فرا میرسد که از عینک استفاده کنید. آیا استفاده از عینک اجتناب ناپذیر است؟

 

افرادی وجود دارند که هرگز نیازی به استفاده از عینک مطالعه ندارند، اما این گونه افراد نادرند. اغلب افراد در دههٔ چهارم عمر خود متوجه آثار پیر چشمی میشوند. به همین دلیل است که چشم پزشکان توصیه می کنند در حوالی چهل سالگی برای معاینهٔ کامل چشم پزشکی مراجعه اغلب مردم بر این باورند که زوال تدریجی چشمهایشان براثر توارث ژنتیکی است.

 

این مطلب تا حدودی درست است. اما عامل تغذیه ای مهمی نیز در این میان حائز اهمیت است. تغذیهٔ بد، زوال چشم ها را تسریع می کند. هنگامی که به پیر چشمی مبتلا شدید، با بهبود تغذیه قادر نخواهید بودان را به وضعیت نخست بازگردانید اما امکان دارد بتوانید سرعت این فرایند را کم کنید.

 

 

کنترل و درمان پیر چشمی :

از جمله ویتامینها و مواد معدنی مختلفی که بیش از همه با فعالیت صحت چشم ها و پیر چشمی ارتباط تنگاتنگ دارند ویتامین A و روی هستند.

 

در برخی نقاط دنیا، کمبود ویتامین A، به ویژه در کودکان، شایعترین علت نابینایی است. کمبود ویتامین A ممکن است شب کوری را (که در سنین بالا شایع است) افزایش دهد و زوال عدسی را نیز تسریع کند.

 

ویتامین E نیز برای فعالیت صحیح چشم ضروری است. این ویتامین به همراه ویتامین A عمل می کند، و به نظر میرسد کمبود آن عوارض تخریبی کمبود ویتامین A را سرعت بخشد.

 

تحقیقات نشان داده است که ویتامینهای خانوادهٔ B نیز به دلیل تأثیرشان بر پیر چشمی زیاد است

 

نکتهٔ مهمی که دربارهٔ خرید عینکهای مطالعه در امریکا قابل ذکر است این است که: آکادمی چشم پزشکی امریکا اخیرا گزارش کرده است که خرید عینکهای مطالعه از داروخانه ها اشکالی ندارد. این عینکها ارزان، بی خطر و مؤثر هستند.

 

به کمک جدولی که روی جعبهٔ نمایشگر نصب شده است می توانید نمرهٔ عینک مناسب خود را انتخاب کنید. فقط کافی است پیش از خرید این عینکها، چشمهایتان را متخصص چشم پزشک معاینه کند تا مطمئن شوید به مشکلی مبتلا نیستید که عینکهای مطالعهٔ بدون نسخه، قادر به اصلاح آن نباشند.

 

برای کند کردن فرایند پیر چشمی، علاوه بر مصرف مکملهای غذایی ویتامین و مواد معدنی پایهٔ روزانه از مواد زیر استفاده کنید:

 

ویتامین A : روزانه ۱۰/۰۰۰ واحد

 

روی: روزانه ۵۰ میلی گرم

 

ویتامین E : روزانه ۴۰۰ واحد

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *