چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401
خانه » سلامت » توصیه های پزشکی » مهار و کنترل استرس با روش آرمیدگی

مهار و کنترل استرس با روش آرمیدگی

در این مطلب از سایت پارسی۱ برای شما از روش کنترل استرس صحبت می کنیم..با ما در ادامه ی مطلب همراه باشید :

 

 

روش کنترل استرس :

برای کنترل استرس خود یک مکان آروم چه خانه چه محل کار خود را انتخاب کنید ..پشت میزکار خود مینشینید و به اجرای این روش کنترل استرس می پردازید.

 

بیماری می گفت که در سالن ورزش او یک اتاق مخصوصی است که افراد در آن استراحت می کنند و او این اتاق را برای این روش کنترل استرس انتخاب می کند.

 

در این روش کنترل استرس فقط کافی است مطمئن شوید که در محل مورد نظر صدای بلند یا عاملی برای انحراف تمرکز ذهنی وجود ندارد.

 

وسیلهٔ ذهنی کنترل استرس : این موضوع معادل مانترا در مدیتیشن است. یک صوت یا لغت تک سیلابی است که باید به آهستگی یا صدای آرام تکرار کنید. این کار کمک می کند از افکار منطقی یا حواس پرتی رهایی پیدا کنید. دکتر بنسن لغت «یک» را پیشنهاد می کند. بیماری عنوان می کرد که در تابستان لغت «برف» و در زمستان لغت «خورشید» را بکار میبرد.

 

نگرش انفعالی در کنترل استرس : این مطلب ساده به نظر میرسد و باید هم چنین باشد، اما گاهی افراد در انجام این کار افراط می کنند که این کار باعث لوث شدن هدف می شود. نگرش انفعالی به این معنی است که نباید به این فکر باشید که تا چه حد به هنگام تمرین یا کسب پاسخ مناسب، موفق هستید.

 

هر وقت چنین افکاری در ذهن شما خطور کرد بگذارید فراموش شود و در عوض بر تکرار لغت انتخابی خود تمرکز کنید.

 

وضعیت راحت کنترل استرس: باید حتی الامکان آگاهی خود را از وضع عضلات کم کنید. صندلی راحتی که برای سر نیز دارای پشتی باشد بسیار مناسب است. حتی بهتر است در صورت امکان دراز بکشید.

 

چگونگی برانگیختن آرمیدگی در کنترل استرس از قرار زیر است:

 

۱ – در یک محیط آرام، در وضعیتی کاملاً راحت بنشینید.

 

– .۲ – چشمهای خود را ببندید

 

۳- عضلات خود را شل کنید. این کار را از پاها شروع کنید و بعد ساقها، هر دو ران، پائین تنه، قفسهٔ سینه، شانه ها، بازوها، گردن و سپس سر را شل کنید. به خصوص به عضلات گردن و صورت که بسیار سفت می شوند توجه خاص داشته باشید.

 

۴- از بینی نفس بکشید، به تنفس خود توجه کنید. به هنگام بازدم لغت انتخابی خود را با صدای بلند تکرار کنید یا فقط به ان فکر کنید

 

این کار را حداقل ده دقیقه انجام دهید (اگر می توانید، بیست دقیقه). می توانید برای نگاه کردن ساعت چشمهای خود را باز کنید. اما دکتر بنسن به کار بردن زنگ ساعت را مجاز نمیداند.

 

پیشنهاد می کنیم روزی حداقل یک تا دو بار را تمرین کنید. ممکن است نظیر بسیاری از بیماران دیگر ، به این احساس برسید که این روش کنترل استرس، مهمترین بخش روز شماست. بسیاری از افرادی که به طور منظم این کار را انجام میدهند همیشه مشتاق آثار آرامش بخش و نشاطآور آن هستند.

 

اگر این روش کنترل استرس در اواسط روز و مجدداً هنگام عصر اجرا شود، بیشترین تأثیر را خواهد داشت. بسیاری از بیماران آن را درست قبل یا بعد از نهار سر میز کارشان یا در خانه یا بعد از اتمام کار انجام می دهند.

 

این روش کنترل استرس باید بخشی از امور معمول زندگی شما را تشکیل دهد، چون به شما کمک میکند تا با استرسهای روزانهٔ خود چه در سطح فیزیولوژیک و چه در سطح روانی مقابله کنید. با دریافتن این مطلب که چنین تمرین ساده ای که وقت بسیار ناچیزی هم می برد تا این حد بر بدن و ذهن شما تأثیر مثبت می گذارد، متعجب خواهید شد.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عاشق کردن دختران و جلب نظر آن ها

عاشق کردن دختران و جلب نظر آن ها در 10 مرحله

بر اساس روانشناسی جذب در زن ها، دختر ها به اندازه ی مردان به خوش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *