خانه » سلامت » توصیه های پزشکی » خروج موم گوش اضافی به ساده ترین روش

خروج موم گوش اضافی به ساده ترین روش

در این مطلب از سایت پارسی۱ برای شما از موم گوش صحبت می کنیم..با ما همراه باشید :

 

 

موم گوش چیست :

موم گوش یا سرومن تنها مایهٔ دردسر و ناراحتی نیست، بلکه باعث تمیز نگاه داشتن گوشها می شود. در اغلب افرادموم گوش بخوبی عمل می کند.

 

موم گوش، گرد و غبار، باکتریها و سایر ذرات ریز مزاحم را به دام می اندازد و هنگامی که به بیرون راه پیدا کند، این اجسام خارجی را نیز با خود بیرون میبرد. مشکل زمانی اغاز می شود که موم اضافی تجمع پیدا می کند و مجرای خارجی گوش را مسدود می کند که نهایتا باعث کم شنوایی می شود.

 

 

پژوهشی جالبی در سال ۱۹۷۰ راجع به بیماران یک بیمارستان روانی در مجلهٔ انجمن پزشکی امریکا به چاپ رسید. قریب به نیمی از این بیماران، در آزمون شنوایی امتیاز حد نصاب را نیاوردند، در حالی که در کل جمعیت تنها ده درصد افراد در این آزمون مشکل دارند.

 

پزشکان در حین معاینه دریافتند که اغلب بیمارانی که در آزمون شنوایی امتیاز نیاورده بودند، در هر دو گوش موم گوش فشرده داشتند. پس از خارج کردن این موم، نه تنها شنوایی اغلب این  بیمار به حد طبیعی بازگشت، بلکه ۵۰ نفر از انان به حدی توانایی خود را بازیافتند که از بیمارستان مرخص شدند.

 

بیماری بود که به طور پیشرونده دچار افسردگی و دوره های سرگیجه میشد. با آزمونهای عصبی علت ناراحتی وی مشخص نشده بود. زمانی که گوشهای او را معاینه کردند، مشاهده کردند که هر دو گوش وی دارای موم گوش فشرده است. با خارج کردن موم از گوش وی (که عملی بسیار ساده است) روحیهٔ وی به حد طبیعی بازگشت و علائم سرگیجه اش بهبود یافت.

 

چه بسا افرادی که دچار اشکال شنوایی هستند، دچار انزواطلبی و افسردگی می شوند و به خاطر سپردن این نکته که علت این مسأله ممکن است فقط موم گوش باشد، حائز اهمیت است.

 

 

درمان  عارضه ی موم گوش اضافی :

در صورتی که میدانید به موم اضافی گوش دچار هستید، می توانید با اقداماتی از آن رهایی پیدا کنید. در درجه اول، هرگز چیزی را که کوچکتر از اندازه یک موز (ارنج دست خودتان) باشد، در داخل گوشی خود فرو نکنید. هرگز از گوش پاک کن پنبه ای استفاده نکنید.

 

گوش پاک کن ها ممکن است موم گوش را بیشتر به داخل مجرای گوش برانند و خارج کردن آن را دشوارتر کنند. به علاوه، در داخل گوش، موهای ظریفی وجود دارد که گوشها را در مقابل اجسام خارجی محافظت می کنند. می که برای پاک کردن گوشها، از این گوش پاک کن ها استفاده می کنید، این موها را به سمت داخل فشار می دهید که باعث میشود به سمت نادرستی متوجه شوند و در نتیجه عملی حفاظتی خود را به درستی انجام ندهند.

 

بهترین شیوه برای خارج کردن موم گوش، استفاده از یک می توانید آن را بدون نسخه از داروخانه ها تهیه کنید. همچنین می توانید از پراکسید هیدروژن، گلیسیرین یا روغنهای معدنی استفاده کنید. روزانه یک یا دو قطره از مواد فوق را به مدت چند روز در داخل گوش مبتلا بچکانید و سپس به کمک آبگرم موم را به خارج گوش شستشو دهید.

 

برخی پزشکان توصیه می کنند که با استفاده از یک مادهٔ نرم کننده است که سرنگ حبابی، مقداری آب را آرام آرام به داخل گوش بپاشید و سپس سر خود را طوری بگردانید که آب از گوش خارج شود. در صورتی که انجام چنین کاری برای شما راحت است، اجرای این روش مانعی ندارد.

 

بیماران اغلب ترجیح میدهند به مدت چند روز از یکی از محلولهای نرم کننده در داخل گوش خود استفاده کنند و سپس زیر دوش بایستند و اجازه دهند مقداری آب به داخل گوش آنها پاشیده شود تا با گرداندن سر آب وارد شده به گوش (به همراه موم تجمع یافته) از گوش خارج شود.

 

در هر صورت ، اگر احساسی کردید، خارج کردن موم گوش کار راحتی نیست، از پزشک خود بخواهید این کار را برای شما انجام دهد. این کار روشی بسیار ساده دارد.
هنگامی که موم گوش را خارج کردید، باید سعی کنید بعد از استحمام یا دوش گرفتن، گوش خود را خشک نگه دارید. برای انجام این کار می توانید از یک حولهٔ نرم یا سشوار استفاده کنید.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *