خانه » سلامت » تغذیه سالم » معرفی کامل املاح و مواد معدنی بدن

معرفی کامل املاح و مواد معدنی بدن

در این مطلب از سایت پارسی۱ در مورد مواد معدنی بدن صحبت می کنیم..اگر نمیدانید که مواد معدنی بدن کدامند و چه موادی برای بدن مفید هستند با ما در ادامه ی مطلب همراه باشید ..

 

 

مواد معدنی بدن کدامند :

در بدن انسان مواد معدنی یا املاح گوناگونی وجود دارند که در بدن ساخته نمیشوند، بلکه غالباً مواد معدنی بدن از راه تغذیه مختلفی به بدن میرسند. مواد معدنی بدن و مورد نیاز شامل کلسیم، منیزیم، گوگرد، آهن، سدیم، پتاسیم، فسفر و ید میباشند و از طریق مصرف موادی چون؛ شیر، تخم مرغ، گوشت، ماهی و انواع غذاهای دریایی و بسیاری از سبزیجات و میوه ها وارد بدن میشوند.

 

 

مقادیر مناسب املاح غیرآلی برای نگهداری روابط اسمزی و تحریک پذیری و قابلیت هدایت و انقباض و تعادل اسیدی – بازی و
انعقاد خون مورد لزومند.

 

نمک ها از مواد معدنی بدن ، بطور روزانه از راه ادرار و مدفوع دفع میشوند و بایستی مجدداً تأمین شوند. هرگونه تغییر قابل ملاحظه ای در مقدار نمکهای مختلف نسبت به مقادیر طبیعی منجر به حالات مرضی در بدن می شود.

 

املاح و مواد معدنی بدن انسان قابل هضم و جذب می باشد و قسمت اعظم رشد و نمو بدن و فعل و انفعالهای شیمیایی و فیزیولوژیک اندامهای بدن به وجود آنها بستگی دارد. کوفاکتورهای معدنی نقش مهمی در خنثی کردن مشکلات مربوط به سن با افزایش تولید آنزیمهای آنتی اکسیدان در بدن دارند. آهن یکی از این کوفاکتورهاست، از سایر کوفاکتورها میتوان منگنز، روی و مسی را نام برد.

 

 

میزان تولید روی با افزایش سن در انسان کاهش مییابد و درنهایت موجب کاهش قدرت سیستم ایمنی می شود. استفاده از مکمل روی و یا مواد غذایی که حاوی روی هستند میتواند این واقعه را متوقف نماید. لذا وجود مواد معدنی بدن برای سلامت بدن انسان از هر نظر ضروری است. چون اندامهای بدن قادر به ساختن این مواد نیستند و احتیاج به این املاح از راه خوراکی تأمین میگردد.

 

 

به همین علت اگر در رژیمهای غذایی این مواد به بدن نرسد، موجب اختلالاتی خواهند شد. برای انجام اعمال فیزیولوژیک و طبیعی بدن به املاح گوناگونی نیاز است، که غالباً از راه تغذیه مناسب به بدن می رسند. در صورت کمبود و یا فقدان آنها سبب وقفه در رشد و اختلال در متابولیسم می شود. با رعایت یک برنامه غذایی صحیح می توان مواد در معدنی مورد نیاز سالمندان را تا حد زیادی تأمین کرد.

 

 

ویتامین ها و مواد معدنی تعیین با کننده جذب مواد نشاستهای، پروتئینی و هیدراتهای کربن هستند و اگر بدن ما با کمبود مواد معدنی بدن روبرو شود، ما با درد، بیماری و کوتاهی عمر روبرو می شویم.

 

کلسیم؛ از عناصر بسیار ضروری زندگی و از الکترولیتهای مهم بدن است. کلسیم یکی از مهمترین مواد معدنی بدن است که در سلامت دوره سالمندی تأثیر بسیار زیادی دارد. کلسیم بوسیله شیر، زرده تخم مرغ و بسیاری سبزیجات مخصوصاً هویج و کلم وارد بدن شده، از راه خون به تمام بدن، منتشر و به مصرف بافتهای بدن می رسد.

 

 

مصرف کلسیم ، علاوه بر این باعث سخت شدن استخوانها، رشد و نمو دندانها و سرعت انعقاد خون و انقباض ماهیچه ها میشود. تثبیت کلسیم در بدن بستگی به وجود مواد مختلف مانند فسفر، فلوئور، ویتامین های D و C و منیزیوم و غیره دارد.

 

مصرف میوه ها و سبزیهای خام، در برقراری تعادل کلسیم بدن می توانند مؤثر باشند، به شرط آن که با نور خورشید نیز همراه باشند. شیر و پنیر از غذاهای غنی از کلسیم هستند. آب نیز حدوداً ۱۰۰ میلی گرم کلسیم در لیتر دارد. کلسیم در تعداد فراوانی از گیاهانی مانند گندم، جو، گردو، فندق، بادام، هویج، کلم، کرفس، اسفناج، بادام زمینی، تخم آفتابگردان، سیب زمینی، پیاز، شلغم و سبزیهای پربرگ و سبز یافت می شود.

 

مقدار متوسط نیاز روزانه به کلسیم، ۵۰۰ میلی گرم است

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *