خانه » سلامت » تغذیه سالم » حس درد یک مکانیسم طبیعی بدن است

حس درد یک مکانیسم طبیعی بدن است

حس درد یک مکانیسم محافظ بدن است. زیرا موقعی تولید می شود که ضایعه ای بافتی ایجاد شده باشد، بدین ترتیب باعث می شود که شخص درصدد دفع عامل آن برآید مثلاً نشستن مدت زیادی روی پاها یا تحت فشار چیزی قرار گرفتن به علت قطع جریان موقتی خون و تحریک عصبی مربوطه، درد ایجاد می شود. محل اصلی درد به علت پیچیدگی شاخه های عصبی و زیادی آنها به طور دقیق تعیین نمی شود مگر جایی که از رشته های عصبی کمتری برخوردارند مثل دست ها و نوک انگشتان، این گونه دردها ممکن است در محل اصلی خود حس نشود و در جای دیگری محسوس شوند. مثل دردهای انتقالی معده به سینه و قفسه صدری یا انتقال دردهای سیاتیکی در اثر آسیب مهرههای کمری به پاها و زیر رانها (در صورتی که مهره کمتری آسیب ببیند درد در زیر رانها حس می شود).

 

محرک گیرنده حس درد

 

 

معتقدند که نسوج، هیستامین آزاد می کند و این ماده باعث تحریک گیرنده های حس درد میشود این ماده حساس کننده در هر ضایعه بافتی به وجود میآید و اگر این ماده از خارج هم به بالا تزریق شود درد شدیدی را ایجاد می نماید. بعضی از داروها اثر خنثی کننده گی روی ماده دردزا دارند که با خوردن آنها باعث تسکین درد می شود. (علت تسکین دردها، خنثی شدن این ماده است).

 

 

محل دریافت حس درد

 

 

دردهای بدن پس از اینکه وارد نخاع شدند از آنجا به طرف مغز رفته به ناحیه خاکستری قشر مغزی میرسند پس از گذشتن از این مسیر درد حس می شود.
طاقت افراد نسبت به درد طاقت افراد نسبت به درد خیلی متفاوت است به طوری که بعضی کوهی را مو و عدهای مویی را به کوه نشان میدهند. لذا واکنشهای روانی که نسبت به درد ایجاد می شود نمیتواند ملاک کاملی برای شدت درد باشد، این واکنش ها عبارتند از، اضطراب، گریه و ناله، افسردگی، تهوع و تحریکپذیری های دیگری که هیچ کدام برای طبیب ملاک کاملی برای وجود و عدم شدت درد نیست این تظاهرات مربوط به زمینه روحی بیمار است.

 

درد منتشره

 

 

 

بیشتر دردها دورتر از محل حقیقی خود حس می شوند، گاهی دردهای سطحی نقطه ای از بدن در جای دیگری خود را نشان میدهند. زمانی دردهای داخلی به سطح بدن میرسند یا درد احشایی، داخل شکم بر احشاء دیگر داخل شکم سرایت میکند.
به طور کلی میتوان گفت که دردها گرچه ممکن است از یک عضو باشند لیکن می توانند بیشتر اعضای دیگر را تحت قلمرو و ناراحتیهای خود قرار دهند. برای تسکین این دردها اگر دارویی باشد که دارای خاصیت تسکینی روی بیشتر اعضاء را داشته باشد دارای اهمیت زیادی است که خوشبختانه این خاصیت در داروهای گیاهی موجود است. یک داروی تجویز شده گیاهی علاوه بر اینکه زبانی برای بدن ندارد می تواند بیشتر اعضای بیمار را تحت درمان و بهبودی قرار دهد.

 

امیداریم این مقاله از پارسی وان بای شما مفید واقع گردد.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.