خانه » روانشناسی » استرس ؛ از نفرت تا عشق

استرس ؛ از نفرت تا عشق

اگر كینه كسی را به دل بگیری و با نفرت قضاوتش كنی، ماجرا به یك چشم  چرخاندن و ابرو كج كردن و اوقات تلخی تمام نمی شود، چون كینه كه بیاید، استرس شعله می كشد و اضطراب به همه اندام ها حمله می كند.

جرقه استرس در مغز می خورد، اما خیلی سریع به سمت قلب می رود و فشار خون و تپش قلب و تپیدن های نبض را بالا می برد و پس از آن معده و دستگاه گوارش را درگیر می كند و سرانجام به سردرد، سرگیجه، لرزش بدن و تعریق منجر می شود.

حالا هر چقدر استرس شدیدتر و طولانی تر باشد، این عوارض نیز شدیدتر و دامنه دارتر می شود و بعید نیست بزودی بیماری های قلبی ـ عروقی، پوستی، تنفسی، گوارشی و انواع سردردها آغاز شود.علم پزشكی می گوید: استرس می تواند موجب ریزش مو یا سفید شدن تارهای آن شود یا سبب بروز بیخوابی، كابوس دیدن، افسردگی و نوسانات خلقی شود.

استرس می تواند زخم های دردناكی را نیز در دهان ایجاد كند یا سبب دندان قروچه، قفل شدن فك، خشكی دهان، مشكلات بلعی و لكنت زبان شود.بدن درد و دردهای عضلانی نیز از معمول ترین پیامدهای استرس و اضطراب است،

همان طور كه پزشكان، اختلال در عملكرد شناختی، اختلال در عملكرد تیروئید، برهم خوردن تعادل قند خون، كاهش تراكم استخوان و كاهش بافت عضلات را از عوارض ایجاد احساسات منفی در بدن می دانند.

اما استرسی كه ناشی از نفرت و كینه  ورزیدن نسبت به آدم ها است، تاثیرش بیشتر از عوارضی است كه بر جسم تحمیل می شود.متنفر بودن از دیگران، آرامش را از ما می گیرد و كسی كه آرامشش را از دست بدهد، برای این كه دوباره به آرامش برسد به هر كاری دست می زند كه اغلب نیز راه های رسیدنش به آرامش اشتباه است و به استرس بیشتر منتهی می شود.

بدترین حسی كه در اثر كینه ورزیدن به دیگران ایجاد می شود، احساس گناه است، چون ما آدم ها برای نفرت داشتن از هم خلق نشده ایم، بلكه ماهیت نفس ما بر محبت كردن و محبت دیدن استوار است، به همین علت وقتی از كسی متنفر می شویم،

هرچند در ظاهر به زشتی رفتارمان اعتراف نمی كنیم و برای موجه جلوه دادن نفرت هایمان دست به توجیه كردن می زنیم، اما در عمق وجودمان می دانیم رفتار و حركاتمان پسندیده نیست.

حتما به همین علت است كه دچار عذاب وجدان و احساس گناه می شویم؛ احساسی كه عوارض آن بر جسم كمتر از استرس نیست.

در طب مدرن البته به تاثیر احساس گناه بر سلامت بدن توجه چندانی نمی شود، اما طب سنتی به این موضوع زیاد می پردازد كه ارتكاب آدم ها به گناه آنها را از خدا دور می كند و دور شدن از خداوند منشأ اضطراب، افسردگی و غم و اندوهی دائمی است.

این موضوع البته در دنیای پزشكی مدرن نیز بویژه در كشورهایی كه پژوهش های روان شناسانه در آن رونق دارد، مورد توجه است به طوری كه در سال 1985 میلادی در دانشگاه «هاروارد» در این باره تحقیقی

انجام شد كه نشان داد مهم ترین عامل ایجاد سرطان، بیماری های عفونی، بیماری های روماتیسمی و تمام اختلالات سیستم ایمنی ناشی از غم و غصه و اضطراب است.

با این حال، نفرت اگرچه حسی قدرتمند است، اما آنقدر نیرومند نیست كه بتواند عشق و دوستی را مغلوب كند. این موضوع را سال ها پیش پژوهشگران دانشگاه «كولگ» لندن مورد آزمایش قرار دادند و پس از مدت ها تحقیق صحت آن را تائید كردند.

آنها با مطالعه روی 17 زن و مرد و نشان دادن تصاویری كه نفرت و عشق را در آنها ایجاد می كرد، تغییرات مغزی شان را مورد بررسی قرار دادند و به این نتیجه رسیدند در مغز انسان ، مداری به نام «مدار نفرت» وجود دارد كه عشق نیز دقیقا در همین مدار ایجاد می شود.

البته این دانشمندان نشان دادند اگرچه عشق و نفرت در یك مدار تولید می شود و جریان می یابد، اما احساس نفرت همواره با قضاوت های منفی همراه است، در حالی كه در عشق هیچ قضاوت منفی اتفاق نمی افتد.

از نتایج این تحقیق، نتیجه ای دیگر نیز حاصل شد و آن این كه مرز میان نفرت و عشق به اندازه مو باریك است، یعنی عشق و نفرت قابلیت تبدیل شدن به یكدیگر را دارد.

پس ما نیز می توانیم با استفاده از یافته های این پژوهش یك نتیجه مطلوب بگیریم و بگوییم اگر عشق می تواند تحت تاثیر شرایطی خاص به نفرت تبدیل شود، پس نفرت نیز اگر زمینه اش مهیا شود، می تواند به عشق مبدل شود و این همان چیزی است كه همه آدم های كینه توز به آن نیاز دارند.

البته همه می دانیم كه غلبه بر نفرت، كاری سخت است، اما باید باور كنیم كه دور شدن از این حس آزاردهنده كاری محال نیست؛ مثل همه كسانی كه با توسل به این جمله ثابت كرده اند دیوارهای نفرت آنقدرها هم كه می اندیشیم تسخیرناپذیر نیست: «برای متنفر بودن از كسانی كه از من متنفرند زیاد وقت ندارم، چون من گرفتار دوست داشتن كسانی هستم كه مرا دوست دارند.»

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.