خانه » روانشناسی » وظایفتان را در مقابل همسرتان بلدید؟

وظایفتان را در مقابل همسرتان بلدید؟

معمولاً روابط افراد در زندگی به دو دسته کلی تقسیم می شود، روابط اجتماعی و شغلی و روابط شخصی و خانوادگی.از آن جا که همسران نسبت به یکدیگر حقوق و وظایفی دارند، این حقوق و وظایف در قالب روابط خانوادگی شکل می گیرد و هر یک از آن ها باید به وظایف خود آشنا و به حقوق دیگران پای بند باشند.

سید جعفر حق شناس، استاد حوزه و دانشگاه، مدیر گروه علوم قرآن موسسه آموزش عالی بنت الهدی و مدیر گروه مطالعات زنان پژوهشکده باقرالعلوم(ع) به بخشی از وظایف و حقوق همسران اشاره می کند. او که تجربه بسیاری در حوزه مطالعات زنان دارد چندان به تفکیک حقوق و اخلاق در خانواده قائل نیست.

این استاد حوزه و دانشگاه به خراسان چنین می گوید: درباره وظایف و حقوق همسران در دیدگاه اسلام باید به چند نکته توجه کرد؛ یکی این که در فرهنگ دینی بیشتر تاکید بر مسئولیت و وظیفه است تا حقوق.به عنوان نمونه در رساله حقوق حضرت امام سجاد(ع) همیشه از حق همسر، حق همسایه، حق فرزندان و… سخن به میان می آید تا حقوق شخص نسبت به دیگران.

به عبارتی در معارف اسلامی بیشتر به وظیفه محوری توجه می شود.نکته دیگر این که بسیاری از افراد به حدود حقوق قانونی خود توجه ندارند.

این در حالی است که هر فردی علاوه بر این که باید وظایف خود را بشناسد، باید به چارچوب حقوقی خود نیز آشنا باشد. چه بسا امروزه بسیاری از کارها جزو وظیفه زن نیست اما زن انجام می دهد و دیگران هم آن کارها را جزو وظایف او می دانند و همین طور مرد بیشتر از آن چه وظیفه اوست، انجام می دهد؛

بنابراین باید به طور دقیق حدود وظایف مشخص باشد.نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که وقتی از وظایف سخن می گوییم در واقع به معنای حقوق الزامی نیست بلکه وظایف اخلاقی مدنظر است که حوزه وسیعی از تکالیف همسران نسبت به یکدیگر را شامل می شود. رعایت این موارد باعث تعالی خانواده خواهد شد و ما از آن به عنوان همراهی حقوق و اخلاق یاد می کنیم.

به طور کلی وظایف همسران را می توان به دو دسته مشترک و اختصاصی تقسیم بندی کرد، که در ادامه به آن می پردازیم. – همسران برای داشتن زندگی سالم باید دین را محور قرار دهند، به عبارتی زوج ها باید بر اساس «دین محوری» تعامل داشته باشند. اگر زندگی چارچوب دینی داشته باشد سعادت آن تضمین شده است، حتی اگر مشکلات جزئی هم وجود داشته باشد اما زندگی در مسیر رشد و تعالی حرکت می کند.

در روایت امام معصوم(ع) نیز بر این نکته تاکید شده است که به فردی سفارش می کنند دخترت را به همسری فرد دین دار در بیاور زیرا اگر از دختر شما ناراحتی داشته باشد هیچ گاه به او ظلم نمی کند. در واقع این امر ناشی از خدامحوری در زندگی شخص است که هیچ گاه به همسرش ظلم نکند و جانب انصاف را رعایت کند.

اگرچه دین محوری وظایف و روابط افراد را تحت الشعاع قرار می دهد اما بعضی دیگر از وظایف را در ادامه برمی شماریم. تعهد و مسئولیت پذیری نکته بعد مسئولیت پذیری همسران است.

اگر همسران متوجه تعهد و مسئولیت خود درزندگی مشترک باشند، دیگر نمی توانند نسبت به یکدیگر بی اعتنا رفتار کنند.

صداقت تنظیم روابط بر اساس صداقت نکته مهمی است که همسران باید به آن توجه کنند صداقت و راستی در شکل گیری روابط همسران نقش اساسی دارد.به بیان دیگر صداقت، امانت داری، راستی و اعتماد اساس زندگی است.البته یادآوری این نکته ضروری است که نگفتن بعضی از مسائل به دلیل مصلحت خانواده منافاتی با صداقت و راستگویی ندارد.

مهرورزی مهرورزی که به ویژه به آقایان سفارش زیادی شده است جزو وظایف مشترکی است که هم زن و هم مرد باید به آن توجه داشته باشند.

همسران نباید به مانند شریک و همکار با یکدیگر برخورد کنند چرا که آن ها دو فردی هستند که به یکدیگر پیوند خورده اند. همدلی وهمراهی همسران همراه و همدل و پشتیبان یکدیگرند چنان که در قرآن کریم نیز آمده است:«هن لباس لکم و انتم لباس لهن» یعنی شما لباس آن ها و آن ها نیز لباس شما هستند؛

نقش و کارکرد لباس محافظت از انسان است، بنابراین زن و مرد باید لباس یکدیگر باشند و خود را «ما» بدانند نه«من» سازش و سازگاری این مولفه به ویژه در دنیای امروز، اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است.

در گذشته اگر در دوران زندگی مشترک، اختلاف و مشاجره ای پیش می آمد همسران آن را فراموش می کردند و با انعطاف پذیری و سازش زندگی مشترک را ادامه می دادند؛ اما امروز به دلیل فرهنگ خودمحوری (مهم بودن خود)، افراد در صورت مواجهه با کمترین ناملایماتی، سر ناسازگاری می گذارند و از هم جدا می شوند.

بنابراین انعطاف پذیری و سازش، اصل بسیار مهمی در زندگی است. گذشت و اغماض علاوه بر سازگاری و انعطاف پذیری، همسران باید از کاستی ها هم بگذرند و خطای یکدیگر را ببخشند.

همه این عوامل باعث شیرینی و آرامش زندگی می شود. وظایف اختصاصی آقایان *حمایت گری یکی از مهم ترین وظایف اختصاصی مردان نسبت به همسرانشان حمایت گری است یعنی مرد خود را به خاطر همسر در شرایط سخت قرار دهد، مدافع او باشد و اورا از نظر عاطفی و روحی حمایت کند.در واقع طبیعت چنین وظیفه ای را بر عهده مرد گذاشته است.

حتی در دنیای حیوانات نیز شاهد این امر هستیم.مرد خود را مسئول می داند و از همسر خود به ویژه در دوران بارداری، شیردهی، زمان فعالیت اجتماعی، تحصیل و… حمایت می کند.

از مصادیق حمایت ها، تامین نفقه زن است که مرد باید در حد توان خود برای تامین نفقه در خور همسر و تامین وسایل راحتی او تلاش کند.

وظایف ویژه خانم ها

*جلب حمایت هنر خانم ها در توانایی جلب حمایت عاطفی و محبت همسر نمود پیدا می کند و از آن به «حسن التبعل» یاد می شود؛ یعنی وظیفه و جهاد زن خوب همسرداری است.

این موضوع نقش مهمی در پای بندی مرد به همسر و خانواده دارد و چه بسا بخشی از موارد طلاق به دلیل بی توجهی به همین مسئله است. زن، باید بتواند نشاط روحی مرد را فراهم کند تا او بانشاط در جامعه حضور داشته باشد و نگاهش به زنان دیگر نباشد.

* مدیریت صحیح خانه و خانواده فضای خانه باید به گونه ای باشد که باعث آرامش اعضای خانواده از جمله مرد باشد و مرد انرژی مضاعفی را برای دستیابی به پیشرفت کسب کند. اما نکته ای که رعایت آن با توجه به شرایط کنونی اهمیتی دوچندان یافته، مدیریت صحیح اقتصادی خانواده است.

همسران باید به گونه ای اقتصاد خانواده را مدیریت کنند که مصرف به حداقل برسد.تنوع در خوراک، پوشاک و … هم به نوعی نشان از مصرف زدگی جامعه ما دارد.

جا دارد که رسانه ها و به ویژه رسانه ملی در این باره فرهنگ سازی کنند تا بسیاری از مشکلات اقتصادی خانواده ها برطرف شود و خانواده به آرامش برسد.این کار به یک عزم و تلاش عمومی نیاز دارد تا سبک زندگی مردم اعم از آداب معاشرت، نحوه خوراک، پوشاک، خانه سازی و… تغییر کند.


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.