خانه » روانشناسی » شنیدن سخن مخالف راه معالجه پرخاشگری است

شنیدن سخن مخالف راه معالجه پرخاشگری است

علت ناشكیبایی ها و پرخاشگری هایمان چیست؟ چرا نسبت به هم بی طاقت شده ایم. با این عصبیت هایی كه زندگی روزمره مان را به چالش كشیده است چه باید بكنیم، پرخاش صرفاً بخش كوچكی از عادت های ناپسند آنهایی است كه در زندگی جز نیمه خالی لیوان را دیدن به چیز دیگری فكر نمی كنند. آیا ریشه تمام این بدبینی ها در عنصری به نام «كم طاقتی» نیست، اما این «كم طاقتی» از كجا ریشه گرفته است؟ «خودخواهی» و «خودبرتربینی» شاید همان عناصر كلیدی باشند كه در حال حاضر ما را دچار تردیدها و بگومگوها كرده اند… رفتار برخی مسئولان و رسانه ها نیز در پرخاشگری جامعه بی تأثیر نیست.

حجت الاسلام بهمن شریف زاده استاد اخلاق عرفان اسلامی در گفت وگو با یكی از علل مهم ناشكیبایی و پرخاشگری را «حق پنداشتن» خود می داند و می گوید: اگر میزان خودبینی، خودرأیی و خودخواهی شدت پیدا كند نه فقط تحمل شنیدن سخن مخالف كم می شود كه تحمل گوش كردن به حرف مخالف هم كاهش پیدا می كند. این خودرأیی كه ریشه در خودخواهی و خودبینی دارد مقتضی آثار ناشایست و عكس العمل های نازیبا در انسان است كه یكی از آنها عدم تحمل رفتار مخالف است. فرد خودرأی چون همیشه حق را ملازم با خود می بیند یعنی سخن، باور و رفتار خود را عین حقیقت می پندارد پذیرش او هم نسبت به هرگونه مخالفتی با افت جدی روبه رو می شود و پیش از گوش كردن و دقت كردن در سخن مخالف، فوراً به مخالفت با هرگونه سخن مغایر با باورهای خودش می پردازد یعنی حتی اجازه تحمل و درنگ را هم به خود نمی دهد.

وی با بیان اینكه چنین فردی حتی مجاز نمی بیند كه در اندیشه های مخالف با خودش تأمل كند، تصریح می كند: این فرد احتمال درست بودن سخن مخالف خودش را مساوی با صفر می داند به این معنی كه امكان ندارد حرف خودش غلط و حرف طرف مقابلش درست باشد، لذا هر چقدر حرف مخالف او با منطق بیشتری عرضه شود با پرخاش بیشتر او روبه رو می شود.

شریف زاده ریشه ای ترین علت پرخاشگری را عدم تحمل سخن مخالف می داند و می گوید: بر این اساس برای رهیدن از پرخاشگری باید این ریشه را برطرف كرد. انسان ها باید به تواضعی در باورهای خودشان برسند كه همیشه احتمال نادرست بودن افكار خودشان را بدهند البته اگر دلیلی بر درستی افكار خودشان دارند باید بر باورهای خود پابرجا بمانند، اما همیشه هم این احتمال را بدهند كه ممكن است خطا در باورهایشان باشد.

وی با تأكید بر این كه احتمال راه یافتن لغزش در اندیشه همه افراد وجود دارد، می گوید: بنابراین گوش به حرف مخالف دادن و دقت كردن در آن نكاتی را پیش روی انسان قرار می دهد كه ممكن است تاكنون به ذهن خطور نكرده باشد. این یك راه معالجه جدی است، ما باید تفكر را در جامعه نهادینه كنیم چرا كه اگر نهادینه شد از پرخاشگری دور خواهیم شد، اما اگر تفكر فضای جامعه را ترك كند تعصب های بی پایه و بی منطق همه را پرخاشگر می كند و فرد فرصت شنیدن حرف های مخالف را از دست می دهد و با این توصیف جامعه به قهقرا می رود.

به گفته این استاد اخلاق ما با تفكر، پرخاشگری را در جامعه از میان می بریم و با ترویج اخلاق، حدی در برابر پرخاشگری در جامعه ایجاد می كنیم كه با بالا رفتن ظرفیت افراد جلوی پرخاشگری گرفته می شود اما برای این كار چه باید بكنیم؟ شریف زاده در این باره معتقد است كه مردم را باید به پرسش كردن ترغیب كنیم تا از این طریق پرسش در فضای جامعه نهادینه شود. به جای این كه در برابر پرسش بایستیم و با آن مخالفت كنیم باید راه پرسیدن را باز كنیم تا تفكر نهادینه شود.

جمشید جراره، جامعه شناس نیز با اشاره به این موضوع می گوید: یكی از عوامل اصلی خشم، پرخاشگری و كم شكیبایی، علت مغزی است. ما در مغزمان، بخشی داریم به نام بادامی مغز كه اوج خشم محسوب می شود، یعنی اگر این بخش تحریك شود فرد بشدت خشمگین می شود، اما اگر بخش دیگر مغز تحریك شود خشم به آرامی صورت می گیرد، این بادامی مغز یك خاصیتی دارد كه مثلاً اگر یك بار تحریك شود باز آمادگی دارد كه برای چندمین بار دوباره تحریك شود. پس این باور كه اگر خشمگین شدی داد و فریاد كن كاملاً خلاف رویه های علمی است چون با ویژگی  بادامی مغز اگر شما خشمگین شدی و برای تخلیه خشمت شروع به پرخاشگری و داد و بیداد كردی مغزت باز هم تحریك می شود تا برای چندمین بار تو را در موقعیت خشم و عصبانیت قرار دهد، اینكه حضرت امیرالمؤمنین (ع) می فرمایند كه خشم خود را فروخورید دقیقاً به همین ویژگی برمی گردد، متأسفانه چون مردم از این مسئله بی اطلاعنــــــد و آموزش های لازم را هم ندیده اند همچنان به رفتار قبلی شان ادامه می دهند.

جـــراره یك عامل دیگر در بروز پرخاشگری و ناشكیبایی را تقویت رفتار می داند و معتقد است كه عكس العمل اطرافیان در برابر خشم ما خود عاملی می شود برای تقویت آن رفتار. مثلاً شما می بینید كه اگر در فلان اداره داد و بیداد نكنی یا عصبانی نشوی كارت راه نمی افتد خب این مسئله باعث شرطی شدن رفتار خشم و پرخاشگری در شما می شود. متأسفانه این یك معضل اجتماعی و روانی است كه در حال حاضر میان مردم بسیار رایج شده است.

بیش از 60 تا 70 درصد رفتارهای كودكان از طریق مشاهده شكل می گیرد و 30 تا 40 درصد دیگر بر اثر سخنرانی و گوش دادن اتفاق می افتد. شاید به همین علت هم باشد كه در روایات ما به كرات اشاره شده كه مردم را به كارهای خیر و نیك دعوت كنید با غیر زبانتان یعنی با عمل و رفتارتان، چرا كه در این صورت تأثیر آن حرف دوچندان خواهد بود و این به خاطر الگوی مشاهده ای است.

حالا شما از فیلم ها كه بگذرید می بینید كه مثلاً فلان مقام مسئول با فلان بزرگ اجتماعی و سیاسی در مجلس و جاهای دیگر در مقابل دید میلیون ها نفر مثلاً در مجلس در حال كشاكش و پرخاش است البته نوع این پرخاش نه آشكار كه كاملاً پنهان است. یا مثلاً فلان مدیر اداره جلوی دید كارمندان رده پائین مشغول داد و بیداد و كلنجار رفتن است، خب نتیجه این رفتارها چه خواهد بود؟

آیا غیر از این است كه پرخاشگری و كم شكیبایی تبدیل به یك عادت رایج و معمول در میان مردم در هر رده و شغلی می شود. جراره به كاهش تقویت منفی در این زمینه اشاره می كند و می گوید: به طور قطع وقتی تقویت منفی كاهش یابد ناشكیبایی افزایش می یابد، بنابراین اگر رفتار پرخاشگرانه اتفاق بیفتد و عامل خوشایند از زندگی فرد خارج شود مثلاً اگر كارمندی پرخاشگری بكند و موقعیت شغلی خود را از دست بدهد دیگر مرتكب آن رفتار اشتباه و منفی نخواهد شد چون عامل خوشایند حذف شده است.

وی با تأكید بر این كه عامل خشم در همه انسانها وجود دارد و جزو لاینفك زندگی همه آدم هاست، می گوید: اگر این عامل در حد یك هشدار باشد و اجازه ندهدكه به فرد ظلم شود می تواند مثبت هم قلمداد شود، اما اگر خشم به درستی و به موقع تخلیه نشود تبدیل به پرخاشگری می شود كه اگر بر سر دیگران خالی كنیم در حق آنها اجحاف كرده ایم. بنابراین ما باید مهارت كنترل و مدیریت خشم را فرا بگیریم. اما این خشم و پرخاشگری چه زمانـــی رخ می دهد؟

جراره در این زمینه به چند عامل اصلی اشاره می كند. نخستین عامل استرس شغلی است، یعنی وقتی كه فرد در جایگاه خود قرار ندارد یا از شغلش آن طور كه باید و شاید راضی نیست دچار ناشكیبایی و پرخاشگری می شود. دومین عامل عدم رضایت از زندگی است، بعضی از زن و شوهرها از با هم بودن لذت نمی برند خب این احساس نارضایتی كه با عدم لذت همراه است را به فرزندان شان هم منتقل می كنند یا در آن طرف جوانی می خواهد ازدواج كند، اما مورد مناسب خود را پیدا نمی كند، آیا این فرد دچار عصبانیت و خشم و پرخاش نخواهد شد؟!

سومین عامل مشكلات مالی و اقتصادی است، تورم بالا، بدهكاری ها و وام ها از جمله مواردی هستند كه فرد را دچار ناشكیبایی و پرخاش می كنند. شكست های عاطفی و روانی، آلودگی هوا و انواع بیماری ها مثل سرطان نیز از دیگر عواملی هستند كه در فرد ایجاد ناكامی كرده و به دنبال آن ناشكیبایی و پرخاشگری ایجاد می كنند. جراره در این میان به آمار جالبی هم اشاره می كند و آن اینكه هم اكنون 21 درصد شهروندان پایتخت نشین دچار اختلال روانی مثل افسردگی شدید، پارانوئید و شخصیت ضداجتماعی هستند یا آمار دیگری كه نشان می دهد

53 درصد دانش آموزان دبیرستانی دچار پرخاشگری هستند، خب علت چیست؟ برخی شواهد نشان می دهد كه 17 تا 20 درصد از این استرس ها به خاطر امتحان و سخت بودن درس هاست. اما آیا با وجود همه این مشكلات، ما اجازه داریم كه خشم مان را بر سر دیگران خالی كنیم؟ خیر ما از هیچ نظری چه دینی، اخلاقی و عرفی اجازه پرخاشگری در اجتماع را نداریم.

وی به دو راه مداخله برای كنترل خشم اشاره می كند و می گوید:  نخستین راهكار، شناسایی عامل خشم و مقابله با آن است ما اگر در همان مراحل ابتدایی متوجه عامل اصلی شویم در كنترل خشم موفق تر خواهیم بود. دومین راه قدرت درك و فهم در خاموش كردن خشم است. ما نباید اجازه دهیم كه بادامه مغزمان تحریك شود، چرا كه در این صورت رفتار ما به كرات تكرار خواهد شد. راهكار دوم برای صبور بودن این است كه ما همیشه خودمان را به جای طرف مقابل قرار دهیم، اگر اینگونه نگاه كنیم آستانه تحمل ما بالا می رود و می توانیم راه درست مواجه با خشم را یاد بگیریم. در این صورت ما می توانیم در برابر خشن ترین آدم ها راحت و آرام برخورد كنیم.

جراره اما در پایان گذری هم به كلانشهر تهران می زند و می گوید كه تهران شهر مطلوب ما نیست، جمعیت بالایی دارد، استرس و خشم در آن بیش از دیگر شهرهای كشور است چرا كه در تهران مصرف گرایی و شهرنشینی جای همه عناصر زنده و پویا را گرفته است. در این شهر نظم و مقررات اگر چه تا حدودی وجود دارد، اما شلوغی و ازدحام جایی برای پیش بینی و برنامه ریزی نمی گذارد، همین می شود كه مردم هر لحظه برای دیر رسیدن یا به موقع نرسیدن شان دچار استرس و خشم و ناشكیبایی می شوند.

مسئله ترافیك هم كه در جای خودش… زیبایی شهر هم آن چنان دلربا نیست كه بگوییم خشم مان را كنترل كند. همه این عوامل در حقیقت دست به دست هم داده تا عصبانی مان كند، پرخاشگرمان كند و در آخر كم طاقت مان…

 

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.