خانه » روانشناسی » روانشناسی شخصیت‌های پرتوقع زیر ذره‌بین

روانشناسی شخصیت‌های پرتوقع زیر ذره‌بین

رفتار و شخصیت فرزندان ما بر اساس تعامل بین عوامل ژنتیكی و نحوه تعامل فرد با خانواده، محیط و اجتماع شكل می گیرد. به عبارتی دیگر برخی از ویژگی های شخصیتی سرشتی و ذاتی هستند كه از طریق ژن ها منتقل می شود و برخی از ویژگی ها نیز آموختنی هستند. به نظر می رسد تربیت والدین و چگونگی تعامل آنها با فرزندان در شكل گیری رفتارها و ویژگی های شخصیتی شان بسیار مؤثر است. یكی از خصلت های رفتاری و شخصیتی كودكان كه زیاد به چشم می خورد پرتوقعی و زیاده خواهی است.

ایران ؛ این كودكان خودمحور بوده و به طور سیری ناپذیری به محبت، توجه و پاداش نیاز دارند. همیشه از دیگران توقع زیاد داشته و انتظارات آنها بی حد و مرز است. یكی از مهم ترین علل شكل گیری این خصلت های رفتاری در كودكان به ارتباط والدین بستگی دارد. والدینی كه توجه و حمایت بیش از حد از كودكان خود را در رأس امور تربیتی قرار می دهند و به نیازهای منطقی و غیرمنطقی آنها پاسخ می دهند ناخواسته در شكل گیری این مسئله دخالت می كنند. به عبارتی كودك این لطف مكرر والدین را حق مسلم خود تلقی كرده و انتظار دارد همیشه دیگران نیز با او چنین برخورد كنند. این به آن معناست كه سطح انتظارات و توقعات كودك بالا رفته و زیاده خواهی در او شكل می گیرد.

اگر چه فراهم كردن این نیازها در دوران كودكی برای والدین آسان است اما با بزرگ تر شدن آنها نیاز و خواسته هایشان نیز گسترده تر می شود و دستیابی به آنها سخت تر و دشوارتر یا شاید امری محال به نظر برسد. در نتیجه از یك طرف كودك و نوجوان سرخورده و از سوی دیگر والدین احساس ناكامی و ناتوانی در پاسخ دهی به خواسته های او پیدا می كنند.

بنابراین لازم است والدین از محبت كردن و پاداش دادن بیش از حد و افراطی به فرزند خودداری كنند. اجازه دهند فرزندشان ارزش به دست آوردن پاداش را متوجه شده و لذت كسب پاداش را درك كند. به علاوه والدین می بایست در دوران كودكی توقعات و انتظارات فرزندان را در حد معقول و متعادل پاسخ بدهند و بدون هیچ گونه احساس گناهی در برابر خواسته های غیرمنطقی و غیرمعقول آنها «نه» بگویند.

زیرا «نه» گفتن پیامدهای رفتاری مثبتی را در بر داشته و با كمك گرفتن از آن سطح انتظارات كودكان پر توقع تعدیل پیدا می كند. آنها با این روش یاد می گیرند در زندگی امكان رسیدن به همه خواسته ها وجود ندارد و ویژگی های مثبتی مانند صبر، تحمل و بردباری در آنها نهادینه می شود. اگر این ویژگی رفتاری و شخصیتی در كودكان پایه ریزی شود نوعی اختلال در روابط بین فردی ایجاد می كند. از آنجا كه افراد متوقع زیاده خواه هستند در محیط های اجتماعی، شغلی، تحصیلی و ارتباط با دیگران خود را صاحب حق دانسته و برای حقوق دیگران ارزش و اهمیت خاصی قائل نیستند.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *