خانه » روانشناسی » آیا تا به حال بی دلیل دچار وحشتزدگی شده اید؟

آیا تا به حال بی دلیل دچار وحشتزدگی شده اید؟

اگر بی دلیل گاهی اوقات دچار احساس وحشتزدگی می شوید احتمالا شما دچار اختلال وحشت زدگی هستید در این مقاله از مجله پارسی وان راجع به حملات وحشتزدگی برایتان توضیح میدهیم.

حمله وحشتزدگی

ویژگی این اختلال عبارت است ازحمله های وحشتزدگی مکرری که به موقعیت خاصی ارتباط نداشته و توام با نگرانی از امکان حـمله های وحشت زدگی بعدی است .

حملهٔ وحشتزدگی نوعی حمله ناگهانی ترس، وحشت، و احساس مرگ قریب الوقوع است که دست کم با چهار نشانهٔ دیگر همراه می شود.

نشانه های بدنی

شامل تنگی نفس، تپش قلب، حالت تهوع، دل آشوبه، درد سینه، احساس خفگی، سرگیجه، احساس ضعف، تعریق، مورمور شدن، احساس گرگرفتگی، احساس کرختی یا گزگز، و رعشه باشند.

سایر نشانه هایی که ممکن است در طی حملهٔ وحشت اتفاق بیافتد، عبارتند از دگرسان بینی خود (احساس حضور داشتن در خارج از کالبد) و دگرسان بینی محیط  (احساس اینکه دنیای خارجی واقعی نیست)؛ و ترس از دست دادن مهار و اختیار، دیوانه شدن، یا حتی مردن.

تعجبی ندارد که فرد اغلب گزارش می کند میل شدیدی به فرار از موقعیتتی دارد که در هنگام بروز حمله  آنجا بوده است.

نشانه ها معمولاً به سرعت پدیدار می شوند و در عرض ۱۰ دقیقه به اوج خود می رسند.

دلیل حمله وحشتزدگی

وحشتزدگی

می توان حملهٔ وحشتزدگی را نوعی شلیک اشتباه در دستگاه ترس پنداشت. که معادل همان چیزی است که خیلی از انسانها ممکن است در مواجه با یک تهدید جانی مستقیم تجربه کنند.

به خاطر آنکه نشانه ها غیرقابل توجیه اند، فرد میکوشد به آنها معنا دهد.

اگر بیمار تصور کند که دارد می میرد، اختیار خود را از دست می دهد، یا دارد دیوانه می شود، احتمالاً ترس بیشتری نیز خواهد داشت.

از نشانه های  اختلال وحشتزدگی این است که فرد باید حمله های وحشتزدگی باز پیدا و غیرمنتظره داشته باشد.

همچنین، علاوه بر بروز حمله های وحشتزدگی غیرمنتظره، شخص باید در خصوص این حمله ها احساس نگرانی بکند یا رفتارش در اثر این حملات حداقل به مدت یک ماه عوض شود

بروز صرفاً یک حملهٔ وحشتزدگی پدیدهٔ نسبتاً رایجی است بیش از یک چهارم ساکنان ایالات متحده گزارش می کنند که دست کم در زندگی خود یک حملهٔ وحشتزدگی داشته اند.

زمان آغاز اختلال معمولاً در نوجوانی است. با گذشت زمان، این اختلال می تواند تلفات سنگینی به بار آورد؛ برای نمونه، یک چهارم افراد مبتلا به اختلال وحشتزدگی گزارش می کنند که بیش از ۵ سال است که بیکاراند.

گذر هراسی

وحشتزدگی

نوع دیگری از اختلال وحشت زدگی آگورافوبی است به معنای گذر هراسی و با اضطراب از موقعیت هایی تعریف مى شود که در صورت بروز نشانه های اضطرابی، می توانند برای فرد احساس خجالت به همراه داشته باشند.

موقعیت هایی که معمولا هراس آورند عبارتند از انبوه جمعیت و مکانهای شلوغ مثل فروشگاه ها، فروشگاه های زنجیره ای، و کلیسا.

گاهی اوقات موقعیت از نوعی است که فرار کردن از آن دشوار است مثل قطار، پل، یا مسافرت های جاده ای طولانی. بسیاری از افراد مبتلا به آگورافوبی تقریباً قادر به ترک خانه نیستند و حتی آنهایی که از خانه خارج می شوند، این کار را با پریشانی فراوان انجام می دهند.

تأثیر آگورافوبی بر کیفیت زندگی به همان شدتی است که فرد دارای حملات وحشت زدگی است می باشد و می تواند مانع تعاملات اجتماعی افراد و یا حتی کار کردن و از خانه بیرون رفتن فرد شود.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *