خانه » روانشناسی » چه کسانی دچار اختلال وسواس فکری و عملی هستند

چه کسانی دچار اختلال وسواس فکری و عملی هستند

اختلال وسواس فکری و عملی

اگر شما رفتار و یا افکاری دارید که مجبورید آن ها را مکررا انجام دهید به طوری که زمان زیادی از روزتان را می گیرد و برایتان آزار دهنده است دچار اختلال وسواس فکری و عملی هستید.ما در این متن از مجله پارسی وان برایتان راجع به این اختلال توضیح می دهیم.

ویژگی اختلال وسواس فکری – عملی (OCD) عبارت است از وسواسی های فکری و عملی.

البته، بسیاری از افراد گهگاه افکار ناخواسته ای دارند، مثل یک تبلیغ تلویزیونی که بارها و بارها در ذهنمان مرور می شود.

همچنین، بسیاری از افراد در برههای از زمان این کشش را دارند تا به شیوه ای رفتار کنند که خجالت آور یا خطرناک جلوه می کند. لیکن عده قليلى از افراد دارای افکار یا اميلى هستند که تداوم و میزان مزاحمت شان به قدری باشد که تشخیص اختلال وسواس فکری و عملی را ایجاب کند.

وسواس های فکری

اختلال وسواس فکری و عملی

عبارتند از افکار، تصورات، یا تکانه های مزاحم و مکرری که در طول زمان ادامه داشته و غیرقابل مهار هستند (یعنی فرد نمی تواند جلوی افکارش را بگیرد) معمولاً از منظر همان فرد اموری غیرعقلانی تلقی می شوند.

وسواس های فکری از چنان فراوانی و قدرتی برخوردارند که مزاحم فعالیت های عادی می شوند.

شایعترین انواع وسواس های فکری

اختلال وسواس فکری و عملی

عبارتند از ترس از آلودگی، افکار جنسی یا پرخاشگرانه، مشکلات بدنی، مذهب، و تقارن یا نظم.

 

همچنین، افراد مبتلا به وسواس های فکری مستعد تردیدهای مفرط، اهمال کاری و بلاتکلیفی(ناتوانی در تصمیم گیری یا انتخاب)هستند.

وسواس های عملی

اختلال وسواس فکری و عملی

شامل رفتارها یا اعمال ذهنی تکراری و به وضوح افراطی هستند که شخص احساس می کند مجبور است برای کاهش اضطراب ناشی از افکار وسواسی یا پیشگیری از یک انفاق ناگوار یا فاجعه آمیز آن را انجام دهد.

نویسنده قرن هجدهم به نام ساموئل جانسون به چندین وسواس عملی مبتلا بوده است.

برای مثال، او احساس می کرد که مجبور است «به تمامی باجه های نصب آگهی در خیابان دست بزند یا پایش را دقیقاً وسط هر سنگ فرش بگذارد. اگر او متوجه می شد که یکی از این اعمال دقیق نبوده اند، دوستانش می بایست مات و مبهوت صبر می کردند تا او به عقب بازگشته و آن کار را دوباره انجام دهد».

با اینکه بیمار در سطح عقلانی میفهمد که نیازی به این رفتار نیست، چنین احساس می کند که اگر عمل مزبور صورت نپذیرد، واقعه شومی اتفاق خواهد افتاد.

تعداد دفعات تکرار یک عمل وسواسی می تواند بسیار اغراق آمیز و تعجب آور باشد

رایجترین وسواس های عملی عبارتند از:

تمیزکاری و مرتب کردن چیزها که معمولاً با تشریفات مفصل همراه است.

 

اقدام به کارهای تکراری با ماهیت جادویی، نظیر شمردن یا لمس قسمتی از بدن

 

وارسی تکراری کارهای صورت گرفته – نظیر هفت یا هشت بار سر زدن به داخل خانه برای اینکه معلوم شود آیا چراغ ها خاموش شده اند، شیرگاز بسته است، شیرهای آب بازنمانده باشند، پنجره ها بسته باشند، و درها قفل باشند.

ما اغلب می شنویم که کسی را قمارباز وسواسی، غذاخور وسواسی، یا میگسار وسواسی خطاب میکنند.

با اینکه ممکن است انسانها میل اجتناب ناپذیری برای قمار کردن، خوردن و میگساری داشته باشند، متخصصان بالینی این رفتارها را وسواسی نمیدانند، چرا که آنان اغلب اموری لذت بخش هستند.

در یک بررسی، ۷۸ درصد از افراد دارای وسواس های عملی، تشریفات خود را بعضاً ابلهانه یا مسخره» تلقی کردند، هرچند نمی توانستند جلوی انجام آنها را بگیرند.

اختلال وسواس فکری و عملی معمولاً قبل از ده سالگی یا در اواخر نوجوانی / اوایل بزرگسالی شروع می شود.این اختلال در زنان اندکی شایع تر از مردان است.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *