خانه » سلامت » چه کسانی صفراوی مزاج هستند+غلبه صفراوی

چه کسانی صفراوی مزاج هستند+غلبه صفراوی

در این مطلب سلامت از سایت پارسی۱ برای شما از مبحث صفراوی صحبت می کنیم. اینکه صفراوی بودن یعنی چه و بیماریهای صفراوی چگونه و چیست

 

صفراوی به چه معناست 

 

 

تعریف صفرا:

 

ماده ای است که توسط کبد (جگر سیاه) ترشح شده و در کیسه صفرا که به کبد چسبیده، ذخیره می شود و برای هضم غذا صفرا از کبد و انسولین با سایر مواد از لوزالمعده وارد ابتدای روده کوچک (دوازده یا اثنیعشر) می شوند و با مشارکت سایر ارگانها و مکانیسمهای بدن عمل هضم غذا را به راحتی انجام میدهند. حکما برای صفرا خاصیت گرمی و خشکی قائل هستند. در عالم طبیعت صفرا همان آتش است که خاصیت بالا بردن دمای هوا و خشکانیدن را دارد.

 

صفراوی

 

قبل از اینکه به نشانه های غلبه صفراوی بپردازیم به این نکته باید اشاره کنیم که هر کسی با هر طبع و مزاجی که دارد به راحتی و بدون هیچ مشکلی در جامعه زندگی می کند. مثلاً یک فرد سوداوی بدون غلبه خلط سودا با حافظه خوب، بدون افسردگی، شاداب، با اعتماد به نفسی، اجتمانی و  در جامعه زندگی می کند.

 

ناراحتی ها و بیماری ها زمانی ایجاد می شود که به خاطر رعایت نکردن اصول تغذیه درست و استفاده کردن زیاد از غذاهای سوداساز مثل عدس، گوشت گاو، غذاهای پرچرب، ساندویچی و سایر غذاهای دیر هضم که موجب می شوند خلط سودا افزایش یابد و در اصطلاح غلبه سودا پیش آید.

 

 

در سایر اخلاط هم وضعیت به همین منوالی است. پس ما با دیدن افرادی که علایم مشخصه یکی از خلط ها را دارند نمی توانیم به غلبه آن خلط ربط دهیم. علاوه بر این شدت بیماریها هم بر حسب مقدار غلبه اخلاط کم و زیاد می شوند. به عنوان مثال خشکی پوست و عطش زیاد از نشانه های اولیه غلبه صفرا هستند ولی کسی که بیماری پسوریازیس (نوعی بیماری پوستی که با خارش شدید و تخریب پوست همراه است) دارد مسلماً غلبه صفرا در این فرد بسیار بالاست.

 

 

ولی اگزما و خشکی پوست از غلبه کم صفراوی حکایت می کند. پس با دیدن یک یا چند علائم ضعیف نباید بگوییم فلانی غلبه آن خلط را دارد. پس باید مقدار غلبه اخلاط را جمع بندی کرد خلط غالب را شناسایی کرده و سپس تصمیم گرفت.

 

 

موضوع دیگر اینکه بعضی افراد غلبه چند خلط را با هم دارند مثلاً غلبه صفراوی و بلغمی، در این افراد اکثراً معده هایشان به خاطر تند تند خوردن غذا و خوردن آب و سایر مایعات بین غذا سرد شده و در نتیجه کبد به خاطر فعالیت زیاد گرم می شود. چون غذا بدون اینکه در معده درست هضم شود وارد کبد می شود. علائم بارز آن در روی زبان (زردی وسط زبان به سمت حلق، ترک داشتن زبان، سفیدی جلوی زبان، افتادن رد دندانها در کنارههای زبان و آمدن آب تلخ و ترش در دهان) میباشد.

 

 

پس در درمان این بیماران باید دقت شود که اول کدام خلط غالب باید درمان گردد.

 

 

علایم غلبه مزاج صفراوی  و بیماریهای ایجاد شده از غلبه صفراوی 

 

 

مهمترین علائم عطش و تشنگی زیاد، لاغری (اکثراً قد بلند)، خشکی دهان، یبوست مزاج(کارنکردن شکم یا خشکی مدفوع)، جوش صورت و شانه، گرمی زیاد بدن هنگام لمس بدن، اضطراب، اینگونه افراد زود عصبانی و زود پشیمان می شوند، تندخویی و بهانه جوی، لجبازی، زردی صورت و زردی سفیده چشم، کم بودن اشتها، احساس تلخی دهان، رنگ وسط زبان زرد، خارش گلو مخصوصاً صبح ها(فاصله بین گلو و زبان کوچک)، رنگ ادرار زرد و پر فشار، پوسته پوسته شدن کف سر (شوره زدن)، ریزش قطعهای مو، بالا بودن سرعت رشد مو، حالت تهوع، سردرد و درد شقیقه، سیاهی رفتن لحظه ای چشمها در هنگام برخاستن از زمین، جوشش در فم معده، خشکی و ترک در دستها و پاشنه پاها، خارش بدن، اگزما و کهیر همراه خارش، جوش روی پیشانی، کتف و شانه ها بیشتر دیده میشود.

 

صفراوی

 

 

بیشترین علایم بیماری غلبه صفراوی در این افراد به شکل حرارت زیاد خون و مشکلات پوستی مثل اگزمای خشک، ترک خوردن، خارش و بیماری پسوریازیس (نوعی بیماری که با خارش شدید همراه بوده و باعث تخریب پوست می شود) بروز می کند. این افراد برون گرا هستند. از نظر حافظه دیر یاد می گیرند ولی وقتی یاد گرفتند به راحتی فراموش نمی کنند، در خواب بیشتر جنگ و دعوا می بینند و در بعضی مواقع احساس پایین افتادن از بلندی در خواب دارند.

 

 

این افراد اگر در طول روز فعالیت نداشته باشند دیر به خواب می روند با این حال خواب کم و پربازده دارند، علاقه زیاد به خوردن آب و یخ، ایستادن جلوی باد کولر، هوای خنک و خوردن ترشیجات دارند. افراد صفراوی از نظر میل و توان جنسی آن در حالت تعادل هستند ولی در صورت غلبه صفرا میل زیاد شده و زود انزال می شوند. صفراویها به بازیهای رزمی و خشن علاقه دارند. این افراد در سنین جوانی و در تابستان دچار تب بدنی و گرمی شدید در بدن هستند. شروع سن صفرا را اطبای طب سنتی از ۲۰ سالگی، بعضی ۲۳ سالگی و بعضی ۳۰ سالگی تا ۴۰ سالگی میدانند.

 

 

 

غذاهایی که غلبه صفراوی را افزایش میدهد 

 

صفراوی

 

خوردن غذاهای سنگین و پرچرب، سرخ کرده ها مثل پیاز سرخ شده، غذاهای یخ زده و فریز شده، تخم مرغ با روغن نباتی و آب پز سفت شده، ادویه جات تند مثل زنجبیل، دارچین، فلفل و … خوردن آب یخ و نوشابه همراه غذا، شیرینی جات قنادی و تنقلات مصنوعی مثل چیبس، کاکائو، پفک، لبنیات بدون مصلح غذایی، تخمه شور، بادمجان، چای سیاه، قهوه، نسکافه، کلیه غذاهای ساندويچی سرد و گرم، سوسیس، کالباس و پیتزا، تند تند غذاخوردن و سایر رفتارها (عصبانی شدن و تند خویی) فرد که باعث بروز بحران های صفرا و غلبه آن در بدن می شود.

 


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علت سردرد در رژیم لاغری

با 8 علت سردرد در رژیم لاغری آشنا شوید

خیلی از ما وقتی به سراغ رژیم های لاغری می رویم فورا دچار سردرد های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *