خانه » روانشناسی » چرا بعضی از افراد خودکشی می کنند. روانشناسی خودکشی (قسمت دوم)

چرا بعضی از افراد خودکشی می کنند. روانشناسی خودکشی (قسمت دوم)

در این مطلب که ادامه مطلب قبلی در ارتباط با روانشناسی خودکشی است علل روانشناختی خودکشی را مورد بررسی قرار می دهیم.در این مطلب و مطلب قبلی از مجله پارسی وان برای شما از خودکشی و علت های آن می گوییم.

 

علل روانشناختی خودکشی

 

خود کشی میتواند معانی بسیار مختلفی داشته باشد. ممکن است به قصد ایجاد احساس گناه در دیگران باشد، عشق و عطوفت دیگران را برانگیزد، جبران کنندهٔ خطاها باشد،

 

به منظور رهایی از دست احساسات نامقبول باشد، به قصد ملحق شدن به عزیز از دست رفتهٔ خود صورت بگیرد، یا به منظور گریز از درد یا خلا عاطفی باشد.

 

بی تردید، متغیرهای روانی دخیل در خود کشی برای اشخاص مختلف فرق می کنند، لیکن خیلی از پژوهشگران کوشیده اند عوامل خطر باری را شناسایی کنند که در تمامی آدمیان، یکسان عمل می کنند.

 

احساس ناتوانی در حل مشکلات روزمره

 

خودکشی

 

چندین پژوهشگر، خود کشی را به مسأله گشایی ضعیف ربط میدهند در حقیقت، نقص در مسأله گشایی ( توانایی حل مشکلات زندگی و پیدا کردن راه حل برای آن )، پیش بینی کنندهٔ اقدامات خودکشی در آینده است.

 

نقص در مسأله گشایی با شدت اقدامات قبلی خودکشی هم ارتباط دارد، حتی وقتی که متغیر های مربوط به شدت افسردگی، سن، و کارکرد هوشی کنترل شده باشد.

 

نا امیدی

 

می توان انتظار داشت، شخصی که در حل معضلات خویش مشکل دارد، در برابر نا امیدی آسیب پذیرتر خواهد بود. نا امیدی را میتوان اینگونه تعریف کرد:

 

انتظار این که زندگی در آینده از آنچه اینک وجود دارد، بهتر نخواهد بود. این احساس با خودکشی پیوند نیرومندی دارد.

 

سطوح بالای نا امیدی، خطر خودکشی را تا ۴ برابر بالا میبرند و حتی بعد از این که سطح افسردگی نیز کنترل می شود، باز هم از اهمیت برخوردار است.

 

ورای این ویژگیهای منفی و نامطلوب ( مسأله گشایی ضعیف، احساس نومیدی )، صفات مثبت یا مطلوب می توانند فرد را به زندگی راغب سازند و به متخصص بالینی کمک کنند تا زمینه را طوری فراهم سازد که بیمار بخواهد به زندگی خویش ادامه دهد.

 

پرسشنامه ای که میتوان از آن در پیشگیری از خودکشی استفاده کرد

 

یکی از خطوط پژوهشی در حال حاضر، مبتنی بر «پرسشنامهٔ دلایل ادامه دادن به زندگی » است. ماده های این پرسشنامه، موضوعات مهم برای شخص را نشان میدهند،

 

نظیر احساس مسئولیت در قبال خانواده، یا دغدغهٔ خاطر درباره فرزندان کسانی که دلایل بیشتری برای زندگی دارند، معمولاً نسبت به آنهایی که از دلایل چندانی برای زنده ماندن بهره نمی برند، گرایشات کمتری برای خودکشی دارند.

 

با اینکه خیلی ها به خود کشی فکر می کنند، تعداد نسبتاً معدودی به آن مبادرت می ورزند.

 

خودکشی

 

برای اینکه بفهمیم چه کسانی به جای اندیشه پردازی راجع به مرگ، مستقیماً به خود کشی دست میزنند، باید سراغ متغیرهای دیگری برویم.

 

صدها بررسی بر این نکته صحه می گذارند که در میان کسانی که افکار خود کشی دارند، آنهایی که تکانه ای ترند (یعنی کسانه که بی فکرتر عمل می کنند) ، به احتمال بیشتری اقدام به خودکشی می کنند یا در اثر خود کشی می میرند.

 

ادامه مطلب روانشناسی خودکشی را در قسمت اول آن بخوانید.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.