خانه » روانشناسی » نکاتی ساده و مفید برای بالا بردن اعتماد به نفس

نکاتی ساده و مفید برای بالا بردن اعتماد به نفس

داشتن اعتماد به نفس به این معنا نیست که ما در همه ی مراحل زندگی عالی باشیم، بلکه به این معناست که به روح و نفس خود اعتماد داریم که بعد از هر تلاش و نتیجه ی ناموفقی، دوباره و صد باره تلاش خواهیم کرد تا نهایتا به هدفمان برسیم. در این مطلب از مجله اینترنتی پارسی وان میخواهیم درباره اعتماد به نفس صحبت کنیم.

 

برای داشتن اعتماد به نفس همین قدر بس است که بدانیم خداوند متعال انسان را اشرف مخلوقات اش نامید و از روح خود در او دمید و او را جانشین خود بر روی زمین قرار داد.

 

اگر عظمت و بزرگی خود را دریابیم، بی شک برخود می بالیم و به خود و تواناییهای مان ایمان می آوریم.

 

البته لازم است بدانیم که اعتماد به نفس چیزی غیر از غرور و تکبر بی جاست. اعتماد به نفس یعنی احساس خوب و مثبت از خود و توانایی های خود داشتن.

 

اعتماد به نفس بزرگترین عاملی است که به شما برای رسیدن به توانگری کمک می کند.اگر ما به زیبایی های وجود خود نگاه کرده، به مقام و منزلت خود نزد خدا پی ببریم، احساس عزت میکنیم و به خود می بالیم.

 

در این جا به برخی از راهکارهای موجود برای تقویت اعتماد به نفس اشاره می کنیم:

 

اعتماد به نفس

 

۱. برای داشتن اعتماد به نفس بسیار، ابتدا میبایست به خدا اعتماد اعتقاد داشته باشیم و بدانیم که او دارای روحی بزرگ است و قسمتی از روح خدا در وجود ما نیز هست.

 

پس باید خود را باور داشته، به اندیشه های توانگرانه ی خود اعتماد داشته باشیم.

 

۲. هر روز صبح که از خواب بیدار می شوید ابتدا نام خدا سپس نام خود را با افتخار به زبان بیاورید و به جای اندیشه های منفی و مخرب، اندیشه های مثبت داشته و عبارات مثبت را با خود تکرار کنید.

 

زیرا یکی از کارهایی که به شما در تداوم و محکم کردن حس اعتماد به نفس در درون تان کمک می کند تکرار عبارات تأکیدی در این رابطه است که به خصوص صبح ها پس از بیدار شدن و شب ها قبل از خواب بر فکر و روح شما تأثیر مثبت و مهمی می گذارد.

 

جملاتی مثال: «خداوند به من چنان نیرویی عطا کرده که قادر خواهم بود مقابل تمام سختیهای زندگی شجاعانه بایستم و آنها را به پل های ترقی خود تبدیل کنم.»،

«خداوند مرا به دست فرشتگان سپرده تا در همه حال مراقبم باشند.» و «من سزاوار بهترین ها هستم.»

 

۳.اگر خطایی از شما سرزد، خودتان را به خاطر آن سرزنش نکنید تا اعتماد به نفستان خدشه دار نشود.

 

۴.از دیگر عوامل تأثیرگذار بر پرورش و تقویت روحیه ی اعتماد به نفس در انسان، داشتن دوستانی با اعتماد به نفس بسیار است، زیرا انسان از محیط اطراف تأثیرپذیر است.

 

اعتماد به نفس

 

۵.با پرورش حس اعتماد به نفستان، ترس را برای همیشه از خود دور کنید. با وجود این حس، شما دیگر از تاریکی، تنهایی، سخنرانی، امتحان و داد و ستد نمی ترسید.

 

بلکه به نحو احسن از آن موقعیت ها استفاده کرده، روح خود را در جهت مثبت پرورش می دهید.

 

۶. هیچگاه خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. این امر موجب تخریب روحیه ی اعتماد به نفستان می شود.

 

۷.عامل دیگر نظافت و وضعیت ظاهر است. زمانی که با ظاهری نامرتب و لباسی کثیف از خانه بیرون می روید، تا زمانی که با لباس و ظاهری پاکیزه و مرتب در اجتماع ظاهر می شوید، احساس متفاوتی خواهید داشت.

 

۸.حالت فیزیکی بدن انسان مثل صاف ایستادن و محکم گام برداشتن و محکم و مطمئن سخن گفتن رابطه ای مستقیم با اعتماد به نفس انسان دارد.

 

۹.عامل مؤثر دیگر لبخند بر لب داشتن است. تمرین کنید همواره تبسمی بر صورتتان باشد تا چهره ی زیباتر و راضی تری از خود و زندگی تان داشته باشید.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *