خانه » سلامت » التهاب مثانه در زنان و راه های پیشگیری از آن

التهاب مثانه در زنان و راه های پیشگیری از آن

عمل ادرار کردن به طور طبیعی درست است. مگر هنگام ادرار کردن مثل مالیدن ید روی زخم پوست کنده بعد از مراجعت از توالت سوزش و درد و نیاز مجدد به توالت احساس شود.در این مطلب در مجله اینترنتی پاریس وان میخواهیم درباره التهاب مثانه دز زنان توضیح دهیم.

 

بیمار در ناحیهٔ شکم و پشت احساس درد می کند. حتی ممکن است چند قطره ای خون دفع گردد. التهاب مثانه یک عفونت ادراری است و بر روی میلیونها نفر بخصوص زنان اثراتی باقی می گذارد.

 

احتمالا در طول زندگی چند بار تکرار میگردد و مبتلایان در طول شب چندین بار به علت فشار ادرار از خواب بیدار می شوند. آنها در هر ۲۰ دقیقه یک بار به دستشویی مراجعه می کنند و از درد شدید رنج میبرند و هنگام کار متمرکز نمی شوند و روابط جنسی برای آنها لذت بخش نیست.

 

اگر باکتریها بتوانند به لولهٔ ۱/۵ اینچی (هر اینچ دو سانت و نیم) که به مثانه و کلیه ختم میگردد راه پیدا کند نتیجهٔ این عفونت باعث فشار، تکرار ادرار و رنج میگردد.

 

علایم التهاب مثانه :

التهاب مثانه

۱- تمایل مکرر به دفع ادرار.

 

  ۲- سوزش شدید هنگام دفع ادرار و درد سوزش دار در قسمت پایین شکم

 

۳- گهگاه در ادرار خون دیده می شود.

 

۴- حتی پس از ادرار احساس می شود که مثانه پر است.

 

تشخیص بیماری می تواند موجبات تسکین التهاب ورم مثانه را فراهم کند اگر عفونت توسعه یافته به کلیه ها برسد که به ندرت اتفاق میافتد ممکن است آسیب جدی وارد کند.

 

فاصلهٔ کمی بین راست روده و لولهٔ مثانه وجود دارد و به آسانی این موجودات به آنجا انتقال پیدا می کنند. به نظر می رسد فعالیت های جنسی باعث عود بیماری در زنان می گردد و عملکرد آن طوری است که باکتری را از ناحیهٔ لولهٔ مثانه به داخل مثانه منتقل می کند.

 

شستشوی ساده قبل و بعد از مقاربت برای تمیز کردن منطقه از عفونت جلوگیری می کند. عمل پیشگیری کنندهٔ دیگر عبارت است از دفع ادرار ده دقیقه بعد از مقاربت.

 

این عمل باعث می شود که باکتریها و سایر موجودات زنده از ناحیهٔ لوله ادرار قبل از اینکه بتوانند کارهای زیان بار خود را انجام دهند دور نماید.

پیشگیری التهاب مثانه:

التهاب مثانه

 

زنان در تمام سنین از یک دختر کوچک گرفته تا بیوه زنهای مسن به التهاب مثانه مبتلا می شوند و احتمال عود التهاب مثانه به علت روابط جنسی بیشتر است.

 

تمیز و پاک کردن بدن از عقب بطرف جلو بعد از هر تخلیه، باکتریهای روده ای را به طرف جلو و لولهٔ باز ادرار می کشاند. پاک کردن بدن از طرف جلو به عفبا این مشکل را به وجود نمی آورد.

 

هر چقدر گرفتار باشید ادرار را نگاه ندارید. خواستهٔ طبیعت را به بوتهٔ فراموشی سپردن باعث انبساط دیوارهٔ مثانه شده آن را مستعد عفونت می کند.

 

وقتی که ادرار در مثانه جمع می شود باکتریها نیز انباشته می شوند. یک مثانهٔ خالی کمتر آمادگی برای عفونت دارد. پوشیدن لباس زیر گشاد کتانی نیز به جلوگیری از التهاب مثانه کمک می کند.

 

لباس جین تنگ، کمربند، شورت کوتاه لاستیکی، نایلون و تحریک منطقه ای ادراری کمک به رشد باکتریها می کند. بانوان هنگام بارداری بخصوص آمادهٔ ابتلا به التهاب مثانه می باشند، به ویژه در سه ماههٔ آخر بارداری.

 

در این زمان اعضاء بدن خانمها به هم نزدیک و مثانه بین زهدان و استخوان زهاری فشرده می شوند. مثانه ممکن است در این حالت توان تخلیه نداشته باشد. باکتریهایی که در باقی ادرار، خروجشان تأخیر یافته ازدیاد و تکثیر پیدا میکنند.

 

هنگام بارداری مخصوصاً احتیاط در مقابل التهاب مثانه بسیار لازم است. زیرا به نظر میرسد تغییرات هورمونی در آن زمان باعث افزایش آمادگی برای التهاب مثانه میگردد.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

توالت ایرانی

توالت ایرانی بهتر است یا فرنگی و کدام روش برای نشستن بهتر است

توالت ایرانی نسبت به توالت فرنگی بهتر است چرا که طرز نشستن بر روی توالت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.