خانه » اخبار روز » اجتماعی » گزارش ایسنا از پشت‌پرده دستفروشی در مترو

گزارش ایسنا از پشت‌پرده دستفروشی در مترو

زن جوان در حالی که چهره اش را پشت ماسک پزشکی مخفی کرده، با شتاب سوار قطار می شود و با چند عذرخواهی کوچک، جای ساک دستی بزرگ خود را میان انبوه مسافران باز می کند. چند نمونه از اجناس خود را از ساک خارج می کند و بعد، در حالی که با صدای رسا در حال معرفی طیف متنوع کالاهای همراه خودش است، سرسختانه از میان مسافران راهی باز می کند تا با عبور از میان  واگن، همه مسافران نمونه عینی اجناس را در دستانش ببیند. اما اندکی جلوتر، دخترک دیگری کالاهایش را که دستمال سر و گل سر و اشیاء زینتی است به سر و روی خود آویخته و با صدای بلند قیمت یک به یک آنها را اعلام می کند.

دستفروشان مترو مراعات حال همکاران خود را می کنند و به همین خاطر به نوبت اجناس خود را عرضه می کنند. چهره مسافران هنگام ورود دستفروش ها به داخل واگن هم دیدنی است. برخی از آنها سر در لاک خود فرو کرده اند و به معرکه گیری فروشندگان در میانه واگن نگاه می کنند. اما همین که یکی از مسافران به قصد خرید، کالایی را با وسواس زیر و بالا می کند، یخ بقیه ی مردم هم آب و باب خرید باز می شود!

مترو جزیره ای امن برای دستفروشان

 

 

با این حال، عده ای هم هستند که وضعیت واگن ها را به بازار مکاره تشبیه می کنند و به محض ورود دستفروشان به داخل قطار، چهره در هم می کشند. آنها از سروصدای سرسام آور داخل واگن به ویژه در ساعات پیک شکایت دارند و این وضعیت را مغایر حقوق شهروندی در ناوگان حمل ونقل عمومی پایتخت می دانند.

دستفروشی در مترو ممنوع است. این را همه دستفروش ها می دانند. اما کمتر کسی نگران برخورد ماموران ایستگاه یا توقیف اجناسش است. مترو به جزیره امنی برای دستفروشان می ماند که مدت هاست دیگر صحنه ای از برخورد با دستفروشان در آن مشاهده نمی شود. بی توجهی شرکت بهره برداری مترو به این معضل، روز به روز بر پیچیدگی های ابعاد آن می افزاید و اصلا معلوم نیست که مترو کجای این ماجرا قرار دارد.

به گزارش خبرنگار «شهری» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دستفروشی در مترو پدیده ای است که همزمان با تولد این سامانه حمل ونقلی در تهران، متولد شد. دستفروشان در بیشتر ساعات کار مترو فعال هستند. آنها از یک طیف سنی خاص نیستند، بلکه کودکان 5 یا 6 ساله که فال می فروشند، دختران جوان و بعضا دانشجویی که کالاهای زینتی و لوازم آرایشی عرضه می کنند، زنان میانسالی که انواع گوناگون لباس زنانه می فروشند و سالمندانی که به قاعده ی یک سمساری جنس خرده ریز همراه خود دارند و داخل ساک  دستی خود از قالب ژله گرفته تا جرمگیر سماور تلمبار کرده اند، همگی در ساعاتی از شبانه روز ایستگاه های مترو را به امید جلب مشتری یک به یک درمی نوردند.

دستفروشی در مترو

البته این همه ی ماجرا نیست. طیفی از دستفروشان در مترو حضور دارند که سر و وضع و ظاهر آراسته آنها، نشانی از مشکلات معیشتی و اقتصادی ندارد. آنها با یک کوله پشتی کوچک، کالای کم حجمی را با خود حمل و از محل فروش آن درآمد خوبی کسب می کنند. این طور به نظر می رسد که درآمد دستفروشی در مترو به اندازه ای بالاست که یک طبقه  اجتماعی متوسط، صرف نظر از استیصال اقتصادی، به عنوان یک حرفه پول ساز به آن نگاه می کند.

طیفی از دستفروشان در مترو حضور دارند که سر و وضع و ظاهر آراسته آنها، نشانی از مشکلات معیشتی و اقتصادی ندارد. آنها با یک کوله پشتی کوچک، کالای کم حجمی را با خود حمل و از محل فروش آن درآمد خوبی کسب می کنند. این طور به نظر می رسد که درآمد دستفروشی در مترو به اندازه ای بالاست که یک طبقه  اجتماعی متوسط، صرف نظر از استیصال اقتصادی، به عنوان یک حرفه پول ساز به آن نگاه می کند.

به گزارش ایسنا، پدیده دستفروشی دیگر تنها به واگن بانوان اختصاص ندارد و چندسالی است که حضور دستفروشان مرد هم در مترو پررنگ شده است. مردان دستفروش ابایی از ورود به واگن بانوان هم ندارند و اغلب کل واگن های هر قطار را برای فروش کالای خود طی می کنند. و به این ترتیب مترو به فضایی برای فعالیت اقتصادی کاذب اتباع بیگانه هم تبدیل شده است. کودکان افغان فال می فروشند و مردان آنها هم لواشک و آدامس و اقلام خوراکی عرضه می کنند. در عین حال اتباع بیگانه بیش از اینکه به دستفروشی مشغول باشند، از فضای داخل مترو برای تکدی گری استفاده می کنند. طبیعتا امکان شناسایی متکدیان در میان انبوه مسافران روزانه مترو کار ساده ای نیست و شرکت بهره برداری مترو هم گویا برای این موضوع تلاش چندانی نمی کند.

عرضه لوازم آرایشی غیر استاندارد در مترو و سکوت مسوولان

از سوی دیگر، یکی از پول سازترین محصولات دستفروشان در مترو، لوازم آرایشی است. محصولاتی که اغلب فاقد استاندارد و نشان کنترل های بهداشتی هستند و به سادگی می توانند موجب شیوع بیماری در میان شهروندان شوند. لوازم آرایشی عرضه شده در مترو اغلب تقلبی است و یا بدون نظارت بهداشتی به کشور وارد شده است. به همین خاطر بهای آنها حتی کمتر از نصف قیمت لوازم آرایش تایید شده از سوی وزارت بهداشت است و همین قیمت اندک نشانی از تقلبی و جعلی بودن اغلب این اجناس است.

مسافران مترو هم غافل از این ماجرا، فریب تبلیغات اغلب غیرواقعی دست فروشان را می خورند و ابایی از خرید این کالا ندارند. مشتریان این اجناس باور دارند که علت قیمت پایین لوازم آرایشی در مترو، حذف هزینه های جانبی مغازه داریست.

با این حال حجم کوچک لوازم آرایشی و نیز سود قابل توجه آن موجب شده که بسیاری از زنان دستفروش در مترو این کالاها را برای فروش انتخاب کنند. آنها دلیل قیمت پایین لوازم آرایشی عرضه شده در مترو را حذف هزینه های اجاره مغازه و مالیات می دانند.

این در حالیست که فروشندگان مترو کوچکترین اشاره ای به فقدان هرگونه هولوگرام یا نشان بهداشتی روی بسته بندی این محصولات نمی کنند. مسافران مترو هم غافل از این ماجرا، فریب تبلیغات اغلب غیرواقعی دست فروشان را می خورند و ابایی از خرید این کالا ندارند. مشتریان این اجناس باور دارند که علت قیمت پایین لوازم آرایشی در مترو، حذف هزینه های جانبی مغازه داریست. 

 

دستفروشی در مترو

با این همه به اذعان مسافران و دستفروشان مترو، برخورد با این پدیده در ماه های اخیر تقریبا متوقف شده است. حتی از عرضه کالاهای آرایشی اما غیر بهداشتی (!) در مترو هم ممانعتی نمی شود.

در این آشفته بازار با فروش لوازم آرایشی فاقد تاییدیه بهداشتی در وسیله حمل ونقلی که میزبان 2.5 سفر روزانه است، به سادگی زمینه شیوع بیماری فراهم شده و با این حال، گویا مسوولان ذیربط از این عواقب و عوارض پدیده دستفروشی غافلند.

سایه دلسوزی شهروندان بر سر آشفته بازار مترو

قلی ها: مترو اجازه قانونی برخورد با دستفروشان را ندارد

به گزارش ایسنا، عدم برخورد با پدیده دستفروشی در مترو روز به روز بر پیچیدگی این معادله چند مجهولی می افزاید. اما در عین حال برخورد سلبی هم از بدو راه اندازی مترو تا کنون، سالهاست که موفقیتی در پی نداشته است.

علی محمد قلی ها مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه شرکت بهره برداری ضابط قضایی برخورد با پدیده دستفروشی نیست، اظهار کرد: این شرکت اجازه قانونی برخورد با دستفروشان را ندارد و پلیس باید این اقدام را انجام دهد.

وی که مهم ترین عامل ناموفق بودن برخورد سلبی با فروشندگان مترو را دلسوزی و ترحم مسافران می داند، توضیح داد: دستفروشان اذعان می کنند که برای ارتزاق و امرار معاش این کار را انجام می دهند و به همین خاطر، سایر مسافران با برخورد احساسی مانع مقابله با آنها می شوند.

غرفه های رایگان و کولردار هم دستفروشان را راضی نکرد

درست یک سال پیش از این، حجت الاسلام سید محمد حسینی رییس شورای فرهنگی شرکت بهره برداری مترو تهران از پیش بینی راهکاری برای مقابله با پدیده دستفروشی در مترو خبر داد و گفت: قرار است با همکاری نیروی انتظامی از فعالیت دستفروشان در داخل قطار ممانعت شود و در عوض غرفه هایی را در ایستگاه ها به صورت رایگان در اختیار این افراد قرار گیرد تا درمحدوده  همان غرفه کالاهای خود را عرضه کنند.

وی گفته بود که به عنوان یک روحانی، معتقد است که بیرون کردن دستفروشان از مترو کار خوبی نیست و خدا را خوش نمی آید؛ بلکه می توان با در اختیار قراردادن فضای رایگان به این افراد کمک کرد تا درآمدی داشته باشند. چراکه بسیاری از دستفروشان نان آور خانه هستند و از سر ناچاری به این کار روی آورده اند. 

 

دستفروشی در مترو

با این حال پس از گذشت یک سال از انتشار اخباری در این باره، پدیده دستفروشی همچون گذشته در مترو شایع است و خبری هم از برپایی غرفه رایگان در محوطه ایستگاه ها برای دستفروشان نیست.

شرط دردسرساز مترو برای دستفروشان

مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران درباره علت ناموفق بودن اجرای این طرح به ایسنا گفت: در اغلب کشورهای دنیا تجربه واگذاری غرفه در سالن بلیت وجود دارد و در برخی کشورها، «روز بازار»  در ایستگاه های مترو برپا می شود. شرکت بهره برداری مترو تصمیم گرفت که فضایی از ایستگاه ها را به «هفته بازار» اختصاص دهد تا دستفروشان هر روز هفته بتوانند محصولات خود را عرضه کنند. اما آنها از این طرح استقبال نکردند.

قلی ها ادامه داد: با برنامه ریزی انجام شده قرار شد غرفه هایی به صورت رایگان در اختیار دستفروشان قرار بگیرد و تنها دو شرط «استاندارد بودن محصول» و «قیمت گذاری متعارف» را برای آنها در نظر گرفته بودیم.

وی با بیان اینکه فروشندگان مترو مشکلی با شرط قیمت گذاری متعارف نداشتند، به این موضوع اذعان کرد که بسیاری از کالاهای عرضه شده در مترو فاقد تاییدیه موسسه استاندارد است و به همین خاطر دستفروشان از این طرح استقبال نکردند.

قلی ها خاطرنشان کرد: سال گذشته برای دستفروشان جلساتی برگزار کردیم و به آنها وعده دادیم که کیوسک هایی به صورت رایگان در اختیاشان قرار می دهیم و حتی غرفه ها را به کولر تجهیز می کنیم. اما این وعده ها بی فایده بود و دستفروشان معتقد بودند که کالای آنها در سالن گذر مسافران قطعا در مقایسه با داخل واگن ها مشتری کمتری دارد.

به گفته مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران، اغلب فروشندگان مترو تمایل ندارند که شناسایی بشوند و به همین خاطر، از طرح یاد شده استقبال نکردند. علاوه بر این، یکی از فروشندگان مترو درباره علت عدم استقبال از این طرح به خبرنگار ایسنا، گفت: این طور نیست که همه دستفروشان کالای غیر استاندارد و بی کیفیت عرضه کنند. بسیاری از ما کالای استاندارد با قیمت مناسب می فروشیم. اما اگر از غرفه های ثابت استفاده کنیم، قطعا باید مالیات هم بپردازیم و به همین خاطر تمایلی به استفاده از غرفه ها و کیوسک های رایگان داخل ایستگاه نداریم.

مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو هم اعتقاد دارد که مساله مالیات ارتباطی با برنامه ریزی این شرکت ندارد و به هر حال ممکن است که دستفروشان با حضور در غرفه های ثابت، ناچار به پرداخت مالیات شوند.

سرقفلی خطوط مترو را چه کسی به دستفروش ها واگذار می کند؟

به گزارش ایسنا، مسافران ثابت مترو گه گداری شاهد دعوای دستفروشان مترو با یکدیگر هستند. مشاجره ها حاکی از این است که سهم هر دستفروش از مترو مشخص شده و هر یک از آنها در ایستگاه های خاصی فعالیت می کنند. بگومگوهایی مبنی بر اینکه «این خط تا ایستگاه فردوسی مال من است» و «تو حق نداری توی این خط فلان کالا را بفروشی» از یک سو و عدم برخورد شرکت بهره برداری مترو با دستفروشان از سوی دیگر، این شبهه و شائبه را ایجاد می کند که آیا شرکت بهره برداری مترو تهران از محل عایدات دستفروشان منتفع می شود و در قبال دریافت وجهی، خطوط را به آنها اجاره می دهد؟

این مسائل در کنار کم توجهی و حتی بی توجهی مسوولان مترو به مقابله با دستفروشی به ویژه حالا که بخشی از قطارها با دوربین مداربسته کنترل می شود و شناسایی دست فروشان را هم تسریع و تسهیل کرده، برخی از مسافران مترو را دچار این شائبه کرده که دستفروشی در مترو به صورت شبکه ای ساماندهی شده انجام می شود و علت عدم برخورد با فعالیت دستفروشان، شاید شراکت مترو در عایدات این فعالیت است.

قلی ها مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران با رد شائبه ها و ادعاهای مبنی بر شراکت مترو در عایدات حاصل از فعالیت دستفروشان، تاکید کرد: امکانات شرکت بهره برداری شفاف است و ما غرفه هایی برای کسب درآمد در ایستگاه ها در اختیار داریم و قطعا شان خود را برای کسب درآمد، با تاسی به روش دستفروشی پایین نمی آوریم. ضمن اینکه اولین کسی که بابت دستفروشی مترو زیر سوال می رود، علی رغم اینکه برخورد با آن را هم در شرح وظایف خود ندارد، شرکت بهره برداری مترو است. بنابراین مترو چگونه می تواند از این پدیده حمایت کند؟

دستفروشی در مترو

یکی از دستفروشان که هفت سال است از این طریق امرار معاش می کند، در این باره به خبرنگار ایسنا گفت: برخی از فروشندگان مترو به صورت امانی کار می کنند. به این معنا که اجناس خود را به عنوان امانت دریافت کرده و در قبال میزان فروش مشخصی، از صاحب اجناس دستمزد دریافت می کنند. پخش کننده های اجناس امانی در مترو درباره خطوط و ایستگاه های عرضه هر گروه از اجناس به توافق رسیده اند و به این ترتیب، هنگامی که اجناس را به فروشندگان تحویل می دهند، مکان فعالیت آنها را هم در مترو مشخص می کنند تا یک کالای خاص در همه ایستگاه ها و خطوط عرضه شود.

وی مدعی شد که اغلب پخش کننده های اجناس امانی در داخل مترو با یکدیگر در ارتباط هستند و به صورت شبکه ای برای عرضه کالاهای خود برنامه ریزی می کنند.

البته به اذعان بسیاری از دستفروشان مترو، عده ای هم با اندک سرمایه شخصی، کالاهایی را تهیه و بدون هماهنگی با پخش کننده های اصلی آنها را در هر یک از خطوط و ایستگاه هایی که بخواهند، عرضه می کنند و پخش کننده ها هم توان مقابله با آنها را ندارند.

کسی حریف مافیای پخش کننده های اجناس نمی شود

به گزارش ایسنا، محسن هاشمی مدیرعامل پیشین شرکت مترو تهران هم در سال 89 گفته بود که دستفروشان مترو در قالب یک شبکه مافیایی فعالیت می کنند. با این حال نه در گذشته و نه اکنون، هیچ یک از مسوولان مترو راهی برای ممانعت از فعالیت شبکه پخش کننده اجناس میان دستفروشان پیدا نکرده اند. گویا این شبکه در سال های اخیر آنچنان استخوان ترکانده و قدرتمند شده که دیگر کسی حریفش نمی شود.

پخش کننده ها به آسانی با استفاده از ظرفیت انبوه مسافران مترو برای کالاهای خود ذائقه سازی می کنند و اجناسی را که تولید یا وارد کرده اند، در مدت کوتاهی زیر پوست شهر به پول تبدیل می کنند.

راهکار تازه برخورد با دستفروشی

پیش بینی شعب قضایی ویژه رسیدگی به موارد ارجاعی از سوی پلیس مترو

مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران با بیان اینکه پلیس مترو یک یگان انتظامی زیرمجموعه نیروی انتظامی تهران بزرگ است، خاطرنشان کرد: این یگان توانایی برخورد با دستفروشان و همین طور متکدیان داخل مترو را دارد. اما نحوه رسیدگی به پرونده های تشکیل شده هم مهم است.

قلی ها اعلام کرد: رییسی معاون قوه قضاییه در جلسه مشترکی قول داد که شعب قضایی ویژه ای را در تهران پیش بینی کند که بازپرسان آن در ارتباط با امور مترو توجیه باشند. به این ترتیب کارهایی که پلیس مترو دنبال می کند، اعم از برخورد با پدیده دستفروشی به این شعب ارجاع و در آنجا رسیدگی می شود.

مترو هنوز هم آمادگی واگذاری غرفه رایگان به دستفروشان را دارد

وی همچنین تاکید کرد که مترو هم اکنون هم اگر دستفروشی متقاضی باشد، از واگذاری غرفه رایگان داخل محوطه ایستگاه استقبال می کند.

قلی ها درباره چگونگی واگذاری این غرفه ها توضیح داد: متقاضیان برای این منظور باید به مدیران ایستگاه مراجعه و درخواست خود را اعلام کنند.

عزمی باید…

به گزارش ایسنا، هر چند مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران اعتقاد دارد که پدیده دستفروشی در مترو یک ناهنجاری اجتماعی است و باید با آن برخورد شود، اما به جرات می توان گفت در سال های اخیر اقدام موثری در این حوزه انجام نشده و این پدیده روز به روز شایع تر می شود.

رعایت حقوق شهروندی و جلوگیری از ناهنجاری های اجتماعی تنها بخشی از دلایل ضرورت برخورد با پدیده دستفروشی است. این در حالیست که نگرانی های مهمتری از عواقب قدرتمندتر شدن شبکه واردات و توزیع کالا در داخل شبکه مترو وجود دارد. هرچند بخشی از محصولات عرضه شده در مترو اعم از خوراکی و بهداشتی، استاندارد بوده و یا از کالاهایی است که مصرف آن عواقبی برای سلامتی به دنبال ندارد، اما با این حال بیش از 2.5 میلیون مسافر مترو هر روز در معرض عرضه انبوهی از کالاهای غیر استاندارد خوراکی و آرایشی و بهداشتی هم قرار دارند که فاقد هرگونه استاندارد معتبر است.

شهروندان به دستفروشان اعتماد می کنند و نگرانی بابت خرید کالاهای عرضه شده توسط آنها ندارند. چراکه مترو را فضای عمومی می دانند که کسی نمی تواند در آن اجناس غیراستاندارد یا غیربهداشتی عرضه کند؛ حتی اگر دستفروش باشد. اما مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو اذعان می کند که اغلب اجناس عرضه شده در مترو فاقد استاندارد است.

در این آشفته بازار، مسوولان مترو، پلیس و مدیریت شهری باید با عزمی جدی طرحی نو برای مقابله با دستفروشی در اندازند که در آن، به تمامی ابعاد پیچیده این پدیده پرداخت شود. چراکه ماجرا پیچیده تر از آن است که تنها با اختصاص غرفه ثابت در ایستگاه ها فیصله یابد.

منبع : ایسنا

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.